کاهش نرخ ارز مانند بالا رفتن آن ساختگی، محدود و موقتی است- فریب نخورید

123
فریب نخورید - کاهش نرخ ارز مانند بالا رفتن آن ساختگی، محدود و موقتی است
فریب نخورید - کاهش نرخ ارز مانند بالا رفتن آن ساختگی، محدود و موقتی است
کاهش نرخ ارز و سکه پس از آن که دلار به رکورد سرسام‌آور بالای ۱۹هزار تومان و قیمت سکه طلا به بالای ۵میلیون تومان رسید، به‌تدریج و همراه با نوساناتی پایین آمد و در هفتهٔ گذشته نرخ دلار به ۱۴هزار و ۸۰۰تومان و پس از یک هفته به زیر ۱۲هزار رسید و نرخ سکه هم تا زیر ۴میلیون تومان پایین آمد.
این امر از این نظر قابل‌ توجه است که همزمان بود با آغاز دور جدید تحریمهای آمریکا.
حسن روحانی با فریب و  تبلیغات گفت که تمهیداتی برای پکاهش نرخ ارز  و سکه به عمل آورده است. این تمهیدات که تلاش میکرد به کسی نگوید و مخفی نگه دارد چیزی نبود چز اصل اساسی اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا.
روز یکشنبه ۱۳آبان علی لاریجانی از تصمیماتی که روز قبل از آن در نشست شورای عالی اقتصاد، گرفته شده است یک گزارش غیرعلنی به مجلس داد.
مضمون این گزارش، تدابیر دولت و بانک مرکزی برای کاهش نرخ ارز بوده است.
از جمله این‌که بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای از ۱۱بانک خواست تا در صورت عدم امکان حواله ارزی، نسبت به تخصیص ارز اسکناس برای تأمین نیازهای خدماتی مردم اقدام کنند.
این موارد که تعداد آنها به ۱۰فقره می‌رسد، از جمله شامل تأمین ارز دانشجویی، تحصیلی و تحقیقاتی، تأمین ارز درمانی، هزینه شرکتهای هواپیمایی و دفاتر خارج از کشور نهادهای دولتی است.
انتشار این خبر با این عنوان که از این پس بانکها و صرافی‌ها به تمامی نیازهای خدماتی مردم ارز به‌صورت اسکناس تخصیص می‌دهند، فضای روانی بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد.
بانک مرکزی نیز در روزهای اخیر با تزریق حساب‌شدهٔ ارز به بازار سعی کرد نگذارد تقاضا بر عرضه پیشی بگیرد؛ با تبلیغات بسیار مردم را فریفتند و کسانی که سرمایه شان را به دلار و سکه تبدیل کرده بودند از ترس کاهش نرخ ارز، آن را به بانکها و  به بازار عرضه کنند که این هم تأثیر خودش را در کاهش نرخ ارز و سکه داشت.
این به‌اصطلاح تدابیر نشان می‌دهد که در زمانی که نرخ ارز ۳۵۰۰ و ۴۰۰۰تومان بود، دولت ضدمردمی نه تنها می‌توانست جلو روند رشد صعودی قیمت ارز را بگیرد و نگذارد قیمت به ۴ و ۵برابر برسد، بلکه با به‌کار گرفتن معکوس همین ترفندها تعمداً نرخ ارز را به ۴برابر و ۵برابر رساند و به همین میزان ارزش پول ملی را کاهش داد.
به این ترتیب دولت در یک دزدی آشکار و بی‌نظیر دست در جیب و سفره مردم کرد و سه‌چهارم سرمایه و دارایی آنها و سه‌چهارم دسترنج محرومان و زحمتکشان را ربود و به جیب خود سرازیر کرد.
با این حال که پایین آمدن نرخ ارز را یک فتح‌الفتوح جلوه می‌دهد در حال حاضر نرخ ارز نسبت به اوایل ساری جاری یعنی نرخ ۴۲۰۰ و ۳۵۰۰تومان ۳برابر است.
با این حال با قاطعیت می‌توان گفت از آنجا که جریان کاهش نرخ ارز مانند بالا رفتن آن ساختگی و کارکرد تبلیغاتی دارد، محدود و موقتی است و با شروع ظاهر شدن آثار مرگبار تحریمها، دوباره نرخ ارز رو به بالا حرکت خواهد کرد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy