تجربه مواجه شدن با بیماری ابولا، تجربه‌ای ماندگار است

26
تجربه مواجه شدن با بیماری ابولا، تجربه‌ای ماندگار است
تجربه مواجه شدن با بیماری ابولا، تجربه‌ای ماندگار است

تجربه مواجه شدن با بیماری ابولا، تجربه‌ای ماندگار است. یکی از بازماندگان درباره شایعات پیرامون این بیماری می‌گوید: «بیماری ابولا واقعی است. اگر کسی به شما بگوید که ابولا ساخته ذهن انسان است باید بگویید نه! ابولا یک بیماری ویروسی واقعی است. من شاهد عواقب ابولا در این کشور بودم و مردمی را دیدم که با ابتلا به این ویروس از بین رفتند.»

یکی دیگر از بازماندگان درباره روزهای تلخ بیماریش می‌گوید: «من به مدت دو هفته در قرنطینه بستری بودم. نفر یازدهم بود و مدتی را آنجا سپری کردم. هشت نفر از ما جان خود را از دست دادند و تنها سه نفر زنده ماندیم.»

حتی پزشکان نیز در امان نبودند: «در همان دو هفته، یازده پزشک جان خود را از دست دادند. ما کمتر از ۲۰۰ پزشک در این کشور داشتیم.»

برخی از پزشکان از نزدیک شاهد از بین‌رفتن همکارانشان بودند: «دیدن اینکه یک همکار قربانی بیماری ابولا می‌شود بسیار تجربه تلخی است. تنها در طی چند روز او دیگر وجود ندرد و تو مسئول عفونت‌زدایی جسد همکارت هستی.»

ما در سیرالئون قلب شروع همه‌گیری بیماری ابولا هستیم. ابولا به کشورهای آفریقای غربی همچون لیبریا و گینه نیز شیوع یافت و از دسامبر ۲۰۱۳ تا ماه مه ۲۰۱۶ از ۲۸ هزار نفری که به این ویروس آلوده شدند حداقل ۱۱ هزار و سیصد نفر جان خود را از دست دادند. فراگیری بیماری ابولا، بحران سلامتی بی‌سابقه‌ای بود که منجر به آغاز تحقیقات علمی گسترده‌ای به منظور یافتن واکسن امن و موثری شد. محققان این کلینیک هنوز در این زمینه مشغول تحقیق هستند و معتقدند تلاش‌ها به زودی به نتیجه خواهد رسید.

اِما بانگورا در سال ۲۰۱۴ بیست و سه سال داشت در دانشگاهی در شهر فری‌تاون پایتخت سیرالئون دانشجوی مدیریت بود. اِما شاهد مبتلا شدن اطرافیانش به ویروس خطرناکی بود و ناگهان یک روز با درد بدن، اسهال و استفراغ و تب شدید از خواب بیدار شد.او درباره چگونه مبتلا شدن به ویروس ابولا می‌گوید: «پدر دوستم مریض شده بود و من به دیدنش رفتم و سه روز پیش او ماندم. پدرش فوت کرد و او را به خاک سپردند. من هنوز خانه دوستم بودم که بدن درد و تب شروع شد. خیلی ترسیدم و کاملا ناامید شدم. می‌دانستم که ویروس به من حمله کرده است. همه می‌گفتند که اگر تو را به مرکز درمانی ببرند، هرگز به خانه بازنخواهی گشت. بنابراین تصمیم گرفتم که خانه بمانم و خودم را در اتاقم حبس کردم.»

اِما شش روز را در خانه سپری کرد. سپس او را به درمانگاه محلی منتقل کردند. او موفق شد بیماری را شکست دهد و جان سالم به در ببرد. اما دیگر نتوانست ادامه تحصیل دهد و اکنون خانه‌نشین شده است. امکان یافتن کار برای او بسیار پایین است.

اِما اهل منطقه‌ای است که میزان ابتلا به ابولا در آن به شدت بالا بود. تمام روستاهای اطراف قرنطینه شدند و خانواده‌ها از ترس مبتلا شدن به ابولا هیچ‌جا نمی‌رفتند. اقتصاد محلی به همین خاطر راکد شد.

یک پروژه تحقیقاتی اروپایی برای ساخت واکسن علیه ابولا به همین دلایل این منطقه را انتخاب کرده است.

بیش از ۱۰۰۰ داوطلب سالم که شامل بزرگسالان و کودکان بین ۱ تا ۱۷ ساله می‌شود در مطالعات بالینی بر روی واکسن ابولا شرکت کرده‌اند.

امروز یک کودک دو ساله زیر نظر مادرش و با همراهی توضیحات دقیق پرستاران، واکسن ابولا را دریافت می‌کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy