وزیر حمل و نقل لبنان، از ممنوعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی خبر داد

47
وزیر حمل و نقل لبنان،از ممنوعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی خبر داد
وزیر حمل و نقل لبنان،از ممنوعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی خبر داد

یوسف فینیانوس، وزیر حمل و نقل لبنان، جمعه ۹ نوامبر از ممنوعیت سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی در این کشور خبر داد. به گزارش روزنامه دیلی ستار لبنان، یوسف فینیانوس، وزیر حمل و نقل این کشور تایید کرد که هیچ یک از تامین‌کنندگان سوخت، اجازه سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی تحت تحریم‌ را ندارند.

بنا به این گزارش، کمپانی‌های نفتی در فرودگاه لبنان هشداری را مبنی بر تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران دریافت کرده‌اند که ادامه کار سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را منع می‌کند و در همین چارچوب شرکت‌های تامین‌کننده سوخت در فرودگاه‌های لبنان، عملیات سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی را متوقف کرده‌اند.

وزیر حمل و نقل لبنان در مورد اینکه آیا این شرکت‌ها هشداری در مورد توقف و ممنوعیت حضور ایرلاین‌های ایرانی در فرودگاه‌های‌شان دریافت کرده‌اند یا خیر؟ به این رسانه گفت: «هشدار در مورد توقف حضور این ایرلاین‌ها نبوده بلکه در مورد سوخت‌رسانی به آنها بوده است».

یک مقام فرودگاهی ارشد لبنان گفت: «کمپانی‌های نفتی بین‌المللی بعد از آغاز تحریم‌های جدید آمریکا در روز دوشنبه ۵ نوامبر، این هشدارها را دریافت کرده‌اند».

تحریم‌هایی که آمریکا با هدف اجبار تهران به انجام مذاکره مجدد اعمال کرد برای بازنویسی توافق هسته‌‌ای سال ۲۰۱۵ به طوری که شامل برنامه‌های هسته‌ای و موشکی این کشور و نیز پایان دادن به حمایت‌ها و تامین مالی ایران از فعالیت‌های تروریستی شود.

این مقام فرودگاهی همچنین گفت برخی از تامین‌کنندگان سوخت از طریق تصمیمات داخلی کمپانی‌های خودشان از این هشدار مطلع شده‌اند.

وزیر حمل و نقل لبنان اما تایید کرد که هیچ یک از تامین‌کنندگان سوخت، اجازه سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی تحت تحریم را ندارند.

وی در ادامه افزود این هشدارها به این معنی است که طرف‌های معامله کننده با نهادهای ایرانی تحریم شده، خود نیز مورد مجازات واقع خواهند شد.

وی در این‌باره توضیح داد که این تصمیم از سوی دولت لبنان اتخاذ نشده بلکه خود کمپانی‌های تامین کننده سوخت در این‌باره تصمیم‌گیری کرده‌اند.

یک هفته پیش از این و در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های سوخت رسانی در فرودگاه بین المللی استانبول ترکیه نیز از سوخت رسانی به برخی از هواپیماهای خطوط هواپیمایی ایرانی خودداری کردند.

شایان ذکر است برخی از ایرلاین‌های ایرانی تحت تحریم از جمله هواپیمایی ماهان متهم هستند با استفاده از هواپیماهای غیر نظامی، موشک، اسلحه و تجهیزات نظامی را از ایران به مقصد کشورهای منطقه از جمله لبنان، سوریه و یمن جابجا می‌کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy