محرومیت ۵۰۰خانوار بی‌شناسنامه از حق بیمه، یارانه، انشعاب، برق، گاز و….

26
محرومیت 500خانوار بی‌شناسنامه از حق بیمه، یارانه، انشعاب، برق، گاز و....
محرومیت 500خانوار بی‌شناسنامه از حق بیمه، یارانه، انشعاب، برق، گاز و....

آمار باور نکردنی محرومیت محرومیت ۵۰۰خانوار بی‌شناسنامه ایرانی از حق بیمه، یارانه، انشعاب، برق، گاز و تلفن و… این در حالیست که  جمھوری اسلامی بە اتباع لبنان، سوریە و عراق شناسنامە میدھد ولی بە شھروندان بلوچ خود خیر!

متن پیام یکشهروند بلوچ: ما تعدادی حدود ٥٠٠خانوار بلوچ (ممکن است آمار دقیق بیشتر باشد) در مشهد و حومه زندگی می‌کنیم که ایرانی الاصل اما از سرنوشت بد بی‌شناسنامه ایم.

 در ایران متولد شده ایم و نسل اندر نسل در ایران زندگی کرده ایم، تا کنون هیچ کشور خارجی را ندیده ایم و خود را متعلق به هیچ کشور دیگری نمیدانیم.

از دهه شصت تقاضای شناسنامه داده ایم و بارها بنام صدور شناسنامه انگشت نگاری و فیش تحویل کرده ایم.

 تا این تاریخ از عمر چهل ساله جمهوری اسلامی از تمام حقوق شهروندی مانند کار و تردد بین استانی و تملک ملک و وسیله نقلیه و حساب بانکی و …. محروم بوده ایم.

تا سال ٩٠ حق تحصیلات دوره ابتدایی مانند شهروندان عادی داشتیم.

اما از سال ٩٠ بە بعد ثبت نام فرزندان ما در مدارس ممنوع شد.

حتی در مقاطع ابتدایی هم فرزندان ما را ثبت نام نمیکنند.

 در حالی که افغان ها، عراقی ها و … حق تحصیل دارند ما را از چنین حقی محروم کرده اند حتی ثبت نام در کلاس اول ابتدائی!

 بنام انسانیت، از شما تقاضا داریم در سطح وسیع پخش کنید تا صدای مظلومیت ما و فرزندان هفت و هشت ساله محروم از تحصیل ما به گوش جهان برسد.

رضایی نماینده شیراز پیش از این گفته بود:  بیش از ۴۰۰ هزار نفر از این تعداد کودک و ۴۵۰۰ نفر از آنها نیز در استان سیستان و بلوچستان زندگی می‌کنند.

وی  با بیان اینکه تعداد افراد بی‌شناسنامه در استان های لرستان، کردستان، خوزستان و سیستان و بلوچستان بیش از سایر نقاط ایران است.

وی تصریح کرد: در چند دهه گذشته این افراد به دلایلی مانند صعب العبور بودن مناطق، در دسترس نبودن ثبت احوال در محل، بی سوادی و ناآگاهی، زایمان در منزل و فقر فرهنگ برای گرفتن شناسنامه به اداره های ثبت مراجعه نکرده اند.

در حال حاضر نه تنها آنان بلکه چند نسل پیش از آنان و فرزندانشان نیز از اسناد هویتی و سجلی بی بهره هستند.

مشکلات این افراد به گونه ای است که طبق برخی شنیده ها روستایی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که تمامی جمعیت آن بی‌شناسنامه بوده و با توجه به نداشتن اسناد هویتی از تمامی امکانات امروزی زندگی بی بهره هستند.

افراد بی‌شناسنامه به دلیل نداشتن هویت حتی از آموزش نیز محروم مانده و در این میان حتی ایرانی ها هم نمی توانند هویت ایرانی خود را اثبات کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy