دیدبان حقوق بشر- اعتراض به محکوم شدن ۲۴معترض در دادگاههای ناعالانه

31
دیدبان حقوق بشر- اعتراض به محکوم شدن 24معترض در دادگاههای ناعالانه
دیدبان حقوق بشر- اعتراض به محکوم شدن 24معترض در دادگاههای ناعالانه

دیده‌بان حقوق بشر روز دوشنبه ۱۴ آبان به محکوم شدن ۲۴ معترض در دادگاههای ناعالانه اعتراض کرد و نوشت: قوه قضائیه ایران دست کم ۲۴ معترض را که در اعتراضات تابستان امسال بازداشت شده بودند، بر اساس «اتهامات مبهم امنیت ملی» به مجازات‌هایی بین شش ماه تا شش سال زندان محکوم کرده است.

آنها در دادگاه‌های ناعادلانه محکوم شده اند.

این نهاد مدافع حقوق بشر گفته است: که این افراد از جمله بیش از ۵۰ نفری بودند که در روز پنجشنبه ۱۱ مرداد ماه در جریان اعتراضات در تهران به شرایط اقتصادی و فساد دستگیر شده بودند.

در ۹ مرداد ماه سال جاری به دنبال سقوط ارزش ریال، واحد پول ملی ایران، در برابر ارزهای خارجی و همچنین افزایش بی‌سابقه بهای طلا در بازارهای ایران اعتراضاتی در اصفهان و شهرهای مختلف ایران برگزار شد.

هرچند در آغاز در این اعتراضات شعارها با محور مطالبات اقتصادی بود اما با تداوم تظاهرات معترضان علیه رهبر جمهوری اسلامی، حکومت و روحانیون شعار سردادند.

معاون مدیر بخش خاورمیانه‌ دیده‌بان حقوق بشر آقای مایکل پیج، در این خصوص گفت «مقامات دولت ایران مرتباً در برابر جهان تبلیغ می‌کنند که اعتراضات مداوم در کشور نشان‌دهنده‌ وجود آزادی‌های واقعی در ایران است، در حالی که همین معترضان برای سال‌ها در زندان به سر می‌برند.»

دیده بان حقوق بشر به نقل از منابع مطلع گفته است که دادستانی این معترضان را به «تجمع و تبانی علیه امنیت ملی» از طریق «شرکت در اعتراض بدون مجوز مختل‌کننده‌ نظم عمومی» متهم کرده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر می‌گوید، «در حکم حداقل دو نفر، از جمله صبا کرد افشاری ۱۹ ساله، مدرک ارائه‌شده توسط دادستان‌ها صرفاً مطالب آنها در شبکه‌های اجتماعی از گزارش اعتراض‌ها بود.»

دیده بان حقوق بشر نوشته است: «دادستان‌ها و مقامات زندان از دسترسی بازداشت‌شدگان به وکیل در جریان بازپرسی و محاکمه امتناع کردند» و به آنها فشار وارد کردند تا اتهامات وارده را بپذیرند.

دیده بان حقوق بشر همچنین به کشته شدن رضا اوتادی در جریان اعتراضات در کرج اشاره کرده و گفته است: مقامهای ایران هنوز یافته‌هایشان را در این مورد منتشر نکرده‌اند.

دادستان کرج پیشتر گفته بود که رضا اوتادی با اسلحه‌ای از میان «تجمع‌کنندگان» و «از پشت» به ضرب گلوله کشته شده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی مسئولیت قتل اکثر معترضانی را که در جریان اعتراض‌های سال ۸۸ ، دی ماه ۹۶ و دیگر موارد مشابه کشته شدند، نپذیرفته‌اند.

آنان همواره «افراد ناشناس»، «مأموران سرویس های امنیتی غرب» و افرادی از میان معترضان را عامل تیراندازی به سوی معترضان معرفی می‌کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy