تبعیت سوئیفت از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران

40
تبعیت سوئیفت از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران
تبعیت سوئیفت از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران

امروز دوشنبه ۱۴آبان۹۷ تبعیت سوئیفت از تحریمهای‌آمریکا علیه ایران اعلام شد.

سوئیفت اعلام کرد به‌عنوان یک سیستم که به فعالیتهای مالی جهانی خدمات رسانی می‌کنیم برای انعطاف پذیری و یکپارچگی اقتصاد جهانی بانکهای مشخصی در ایران را از برخورداری از خدمات خود معلق می‌کنیم.

سوئیفت (سیستم جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) اعلام کرد از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران تبعیت می‌کند.

این مؤسسه که مرکز آن در بلژیک است اعلام کرد از دسترسی تعدادی از بانکهای ایران به سیستم تبادلات فرامرزی جلوگیری می‌کند.

تایمز مالی: این اقدام سوئیفت را ضربه‌ای به برجام اروپایی که رژیم ایران به‌ دنبال آن بود توصیف کرد.

و نوشت به این ترتیب تلاش اروپا برای نگه‌داشتن روابط تجاری‌اش با رژیم ایران ناپایدار می‌شود.

درخواست برخی اعضای کنگره آمریکا از ترامپ

تعدادی از اعضای کنگره آمریکا از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا خواستند که تحریم سوئیفت را به فهرست تحریم‌هایی که علیه رژیم ایران اعمال خواهد شد، اضافه کند.

بنا‌ به گزارش آسوشیتدپرس، برخی اعضای سرشناس کنگره و مشاوران ترامپ به او فشار می‌آورند که سوئیفت را به فهرست تحریم‌ها اضافه کند، زیرا که تحریم‌های فعلی به اندازه کافی قوی نیستند.

از سوی دیگر در یک گزارش، گروهی از طرفداران دولت ترامپ در کنگره که با نام «شاهین‌ها» شناخته می‌شوند از تحریم‌هایی که قرار است روز ۵نوامبر-۱۳آبانماه اعلام شود ناراضی بوده و باور دارند که این تحریم‌ها مانع دسترسی رژیم ایران به مهم‌ترین عنصر سازو کارهای مالی جهان نمی‌شود.

آنها قوانینی پیشنهاد داده‌اند که بر اساس آن دولت آمریکا دسترسی ایران به سامانه سوئیفت یا «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» را ناممکن می‌کند. آنها نگرانند تهران پس از تحریم‌ها نیز از این امکان استفاده کند.

این در حالی است که ریچارد گولدبرگ، معاون سابق یک سناتور جمهوریخواه و مشاور ارشد مؤسسه دفاع از دموکراسی‌ها از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست بیشترین فشار را به رژیم ایران وارد کند و این امر شامل منع دسترسی بانکهای ایرانی به سامانه سوئیفت شود.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه سوم آبان وعده داد که همه آنچه در توان دارد را برای فشار به ایران به کار گیرد تا رفتار‌های شرور این کشور مانند ساخت تسلیحات اتمی، موشک و حمایت از تروریسم و گروه‌هایی که ثبات در خاورمیانه را تهدید می‌کنند، متوقف کند.

تلاش آمریکا برای قطع رژیم ایران از سوئیفت

خبرگزاری رویترز، ۲۹مهر ۹۷خبر داد، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا گفته است، برای کشورها گرفتن معافیت در مورد تحریمهای نفتی ایران سخت‌تر از زمان دولت اوباما خواهد بود و نگرانیها در مورد این‌که قیمتهای نفت افزایش می‌یابد را رد کرد و گفت بازار کمبودها را در نظر گرفته است.

آیا تحریمها باعث سرنگونی میشود!

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy