تأثیر بیرحمانه‌ترین تحریمها بر روی رژیم چیست و آیا باعث سرنگونی میشود؟

149
تأثیر بیرحمانه‌ترین تحریمها بر روی رژیم چیست و آیا باعث سرنگونی میشود
تأثیر بیرحمانه‌ترین تحریمها بر روی رژیم چیست و آیا باعث سرنگونی میشود

۲وزیر دولت آمریکا گفتند روز دوشنبه ۱۴آبان ۹۷شروع بیرحمانه‌ترین تحریمها (آخرین دقیقه از روز ۴نوامبر به وقت واشنگتن) می باشد و  این سخت‌ترین تحریمهایی است که تاکنون بر رژیم اعمال شده است.

بیرحمانه‌ترین تحریمها چه مواردی را دربرمی‌گیرند؟

تحریمهای رژیم شامل انرژی اعم از نفت و گاز، تحریم‌ بانک مرکزی رژیم (شامل سیستم سویفت و در نتیجه قطع همه مبادلات بانکی و مالی است) هم می‌شوند.

یعنی جدای از این‌که رژیم قادر نخواهد بود مثل گذشته نفت یا محصولات پتروشیمی خود را بفروشد، و اگر هم بفروشد، قادر نیست پول آن را وصول کند.

تنها می‌تواند کالا، آن هم کالاهای به‌اصطلاح بشردوستانه یعنی غذا و دارو و تجهیزات پزشکی وارد کند.

ضمن این‌که تا الآن روشن شده که حتی سازوکار اروپایی‌ها هم تنها و تنها سیستمی برای مبادله نفت در برابر کالا یا در واقع نفت در برابر غذاست و نه بیشتر.

تحریمها شامل کشتیرانی و هواپیمایی رژیم هم می‌شود یعنی وقتی کشتیرانی رژیم تحریم شود، بنادر جهان به روی کشتی‌های رژیم یا به مقصد رژیم یا از مقصد رژیم هم بسته می‌شوند و رژیم از این طریق نمی‌تواند نفت و کالا صادر کند.

معنی آن میشود خفگی اقتصادی.

آیا تحریم‌ها سرنگونی می‌آورند؟

آمریکا بارها رسماً اعلام کرده قصدش تغییر رژیم نیست بلکه هدفش از هر فشار و تحریمی،‌ تغییر رفتار رژیم است و این را روز جمعه ۱۲آبان ۹۷ هم پمپئو تکرار کرد.

واقعیت هم این است که تحریم به‌خودی‌خود منجر به تغییر رژیم و سرنگونی نخواهد شد.

سرنگونی تنها بر عهده مردم و مقاومت ایران است.

اما این تحریمها و قطع حمایتهایی که تا به‌حال قدرتهای بزرگ از رژیم می‌کردند، راه سرنگونی به دست مردم ایران را هموار می‌کند و از این نظر بسیار مغتنم است.

تأثیر بیرحمانه‌ترین تحریمها بر روی رژیم چیست؟

خامنه‌ای در سخنرانی روز ۱۲آبان خود نتوانست نگرانی رژیم را از تأثیر ضربه اصلی که تحریم‌ها به آخوندها وارد می‌کنند پنهان کند. خامنه‌ای اشاره کرد که «قطع وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از دغدغه‌های همیشگی» او و اقتصاددانان حکومتی است.

معنی این حرف، اعتراف به این واقعیت است که تحریم دمار از روزگار رژیم در خواهد آورد.

خامنه‌ای به این و‌سیله دارد درست به کانون ضربه‌یی که تحریمها بر رژیم وارد می‌کنند اشاره می‌کند و آن قطع شریان حیات اقتصادی حاکمیت ولایت فقیه یعنی درآمدهای نفتی است.

اقتصاد ایران تماماً وابسته به نفت است. درآمدهای نفتی اهرم اصلی اقتصادی است که این حکومت را قادر می‌کند سلطه غارتگرانه خود بر اقتصاد ایران را اعمال کند و پاسداران و باندهای مافیایی وابسته به آنها را بر اریکه قدرت سیاسی و اقتصادی نگه دارد.

تمام هرم حاکمیت غارتگران به‌لحاظ اقتصادی بر درآمدهای نفتی بنا شده است و بنیادها و شرکتها، مؤسسات و هولدینگ‌های جور و واجور و متعددی که چنبره ویرانگر خود را بر اقتصاد ایران حفظ کرده‌اند تنها با ارتزاق از دلارهای نفتی می‌توانند به حیات خود ادامه بدهند. تحریم نفتی این شریان اقتصادی را بند می‌آورد.

با کاهش درآمدهای نفتی، توان رژیم در سرکوب و صدور تروریسم کاهش پیدا می‌کند و تضاد بین غارتگران شدت پیدا می‌کند.

این راه پیشروی قیام مردم را همواره می‌کند و از همین رو است که از هم‌اکنون لرزه بر پیکر آخوندها افتاده است.

راه‌کارهای رژیم چه خواهد بود؟

در مورد این‌که رژیم چه خواهد کرد؟ به هر حال از ۲راه بیرون نیست. یا رژیم تسلیم می‌شود و به طرح ۱۲ماده‌ای که وزیر خارجه آمریکا در اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرد، تن می‌دهد، در آن صورت، معنی تغییر رفتار رژیم،‌ خوردن ۱۲جام‌زهر است.

طبعاً مردم ایران از این‌که دیکتاتوری حاکم ۱۲جام‌زهر آن هم با چنان اهمیتی بخورد استقبال می‌کند و این را در مسیر سرنگونی مغتنم می‌شمارد به‌ویژه در عرصه‌ای که تا پیش از این، رژیم از حمایت و مماشات همان طرف‌حساب‌ها برخوردار بود.

یا این‌که رژیم در برابر فشارها خواهد ایستاد که اولاً معنی آن خفگی اقتصادی خودش می‌باشد، چرا که در این صورت، وضعیت جدید، بحرانهای رژیم را بسا شدت خواهد داد.

البته رژیم سعی خواهد کرد با منتقل کردن این فشارها به مردم، به خیال خودش مردم را سپر بلای خود کند.

اما در وضعیت انقلابی کنونی، فشارهای اقتصادی بر مردم، به اعتراض و قیام راه می‌برد.

یعنی هر کدام از این ۲مسیر به مقصد واحدی می‌رسند که سرنگونی است.

کاری که به مردم بر میگردد حفظ هوشیاری است.

این لحظه نادر تاریخ را نباید از دست داد.

در حال رسیدن به یک بزنگاه بزرگ در تاریخ ایران هستیم.

و باید به موقع عمل کنیم و با از تجمعات شکل گرفته در هرجا با قدرت حمایت کنیم.

تافلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy