استقبال بنیامین نتانیاهو، به‌خاطر بازگرداندن تحریم‌های ایران

18
استقبال بنیامین نتانیاهو، به‌خاطر بازگرداندن تحریم‌های ایران
استقبال بنیامین نتانیاهو، به‌خاطر بازگرداندن تحریم‌های ایران

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از رئیس‌جمهوری آمریکا به‌خاطر بازگرداندن تحریم‌های ایران در پی برچیدن برجام، ستایش کرده و آن را «اقدامی تاریخی» توصیف کرده‌است.

نتانیاهو، ۱۳ آبان، در بیانیه‌ای گفته است «رئیس‌جمهوری ترامپ، از شما سپاس‌گزارم. واقعا تحریم‌ها باز می‌گردند».

دولت ایالات متحده، همان‌طور که البته در سه ماه گذشته انتظار می‌رفت، اعلام کرده‌است که تحریم‌های لغوشده پس از برجام، از ۱۴ آبان اجرایی خواهند شد. دونالد ترامپ که برجام را توافقی ناقص می‌داند و می‌گوید مانع از اقدامات و فعالیت‌های «مخرب» جمهوری اسلامی نشده، از توافق اتمی صورت‌گرفته در دوره باراک اوباما، میان ایالات متحده، آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و ایران خارج شد. سه ماه پیش دور نخست تحریم‌های آمریکا بازگشتند و حال قرار است تحریم‌های شدیدتری اجرایی شوند.

این تحریم‌ها شامل بنادر و کشتیرانی، تراکنش‌های مرتبط با صنعت نفت، تراکنش‌هایِ نهادهای مالی خارجی با نهاد‌های مالی تحت تحریم، ارائه برخی خدمات مالی به نهادهای مربوطه و بخش انرژی می‌شود.

بیشتربخوانید

از روز ۱۴ آبان به بعد افراد و نهادهایی که نامشان در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا بوده و پس از برجام شامل تحریم نمی‌شدند، بار دیگر هدف تحریم قرار می‌گیرند، و مجوزهای شرکت‌های آمریکایی که برای تجارت با ایران صادر شده بود نیز لغو می‌شود.

دیگر طرف‌های توافقی اتمی با ایران در آن باقی مانده‌اند.

دولت اسرائیل تحت رهبری بنیامین نتانیاهو، از مهم‌ترین منتقدان برجام در زمان باراک اوباما بود. او در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر کرد نوشته است «سال‌هاست من خواستار اعمال و اجرای کامل تحریم‌ها علیه رژیم تروریست قاتل ایران هستم؛ رژیمی که تهدیدی برای تمام جهان است».

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید پیامد دور نخست تحریم‌ها که در تابستان بازگشتند «همین الان هم احساس می‌شود». او افزوده «ارزش ریال سقوط کرده، اقتصاد ایران تحت فشار است و نتایج (بازگشت تحریم‌ها) روشن است».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy