آبروریزی نظام با بازداشت رییس سازمان صنعت و معدن و یک فرماندار رشوه گیر

579
آبروریزی نظام با بازداشت رییس سازمان صنعت و معدن و یک فرماندار رشوه گیر
آبروریزی نظام با بازداشت رییس سازمان صنعت و معدن و یک فرماندار رشوه گیر

همزمان با خبر بازداشت رئیس سازمان صنعت و معدن در خراسان شمالی به اتهام اختلاس، خبر بازداشت یک فرماندار سابق به اتهام رشوه‌خواری منتشر شد.

امیر خجسته، رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در مجلس، در همین زمینه خطاب به وزرای دولت حسن روحانی گفت: که «باید بدانند امروز در همه وزارتخانه‌ها فساد وجود دارد و باید با آگاهی مبارزه با فساد از بالاترین جا یعنی وزارتخانه‌ها آغاز شود.»

وی در ادامه از وزرا خواست تا فسادستیزی را از مجموعه تحت مدیریت خود آغاز کنند و «مقابل باندها و شبکه‌های مخوف اقتصادی که بیت‌المال را غارت می‌کنند تمام قد» بایستند.

امیر خجسته هشدار داد اگر وزارتخانه‌ها در این زمینه به تذکرات مجلس توجه نکنند، وی «با قرار دادن اسناد و مدارک در دست رسانه‌ها مردم را آگاه» خواهد ساخت.

پیش از او احمد توکلی، نماینده سابق مجلس از «سیستماتیک» شدن فساد در جمهوری اسلامی نام برد و اعلام کرد که بسیاری از فرزندان مقام‌های ارشد کشور فاسد هستند.

البته دو دزد اصلی یعنی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه و علی لاریجانی، رئیس مجلس این موضوع را رد کرده‌اند.

در ایران اخبار فساد مقام‌های رسمی از نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستا، کارمندان ادارات و وزارتخانه‌های مختلف به ویژه شهرداری‌ها و غیره سالهاست که  مطرح می‌شود.

در همین زمینه دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان شمالی روز پنج‌شنبه از بازداشت رئیس سازمان صنعت و معدن این استان به اتهام «اختلاس» خبر داد.

در همین روز در آن سوی ایران، به گزارش خبرگزاری ایلنا، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان و بلوچستان گفت که «فرماندار سابق چابهار به اتهام اخذ رشوه بازداشت شده» است.

به گفته مسلم محمدیاران، رئیس سازمان صنعت و معدن استان خراسان شمالی بر اساس گزارش‌های سازمان بازرسی و به اتهام «اختلاس و تصاحب و تضییع اموال دولتی» در بازداشت موقت است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مجلس می‌گوید فساد به اندازه‌ای در ساختار ایران گسترده شده که بعید است قانون بتواند با آن مقابله کند و خوب است مبارزه با فساد ابتدا از «دفتر» رهبر جمهوری اسلامی آغاز شود.

ابوالفضل قدیانی نیز در یکی از یادداشت‌های خود با انتقاد از «فساد گسترده و عمیق بی‌سابقه در تاریخ معاصر ایران، غارت علنی و سیستماتیک اموال عمومی به دست وابستگان به نظام سیاسی،‌ «چاره کارساز» حل مشکلات ایران را نه «درمان‌ها و مسکن‌های موقت و چفت و بست زدن به ستون‌های پوسیده نظام حاکم، بلکه شکستن هیمنه و سیطره استبداد و اصلاح بنیادین ساختار قانونی ممد استبداد» دانست.

به گفته آقای قدیانی، خامنه‌ای «شعار عدالت سر می‌دهد اما به نزدیکان و وابستگان درگاهش -برای اطمینان از وفاداری‌شان- رانت‌های کلان می‌دهد و… نظام ناکارآمد و فاسد قضاییِ برآمده از استبداد دینی، دزدی و اختلاس و رانت‌خواری را بدل به امری مباح می‌کند و کار مولد اقتصادی را به فراموشی می‌سپارد».

در آخرین گزارش سازمان «شفافیت بین‌المللی»، ایران از لحاظ درجه فساد در میان ۱۷۸ کشور مورد بررسی در رده ۱۳۱ قرار گرفته است.

شفافیت بین‌المللی در این گزارش جمهوری اسلامی را بسیار فاسدتر از برخی کشورهای منطقه ارزیابی کرده‌است.

ایران ۱۱۳ پله فاسدتر از امارات، ۵۶ پله فاسدتر از ترکیه ارزیابی شده‌ است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc