بانک مرکزی عراق با پیشنهاد تهران برای همکاری مالی و انتقال ارز به ایران مخالفت کرد

70
بانک مرکزی عراق با پیشنهاد تهران برای همکاری مالی و انتقال ارز به ایران مخالفت کرد
بانک مرکزی عراق با پیشنهاد تهران برای همکاری مالی و انتقال ارز به ایران مخالفت کرد

به گفته منابع موثق العربیه، بانک مرکزی عراق با پیشنهاد تهران برای همکاری مالی و انتقال ارز به ویژه دلار و دینار عراقی به ایران مخالفت کرد.

ایران از بانک مرکزی عراق تقاضا کرده بود که این بانک جهت پرداخت دلار آمریکایی و دینار عراقی برای تامین هزینه سفر زائران ایرانی برای اربعین حسینی که هر ساله در عراق برگزار می شود را تقبل کند و مقابل آن ریال ایرانی دریافت کند اما بانک مرکزی عراق این پیشنهاد را رسما رد کرد.

بانک مرکزی ایران در سایت رسمی اعلام کرد که بانک مرکزی عراق حاضر به همکاری با ایران برای انتقال ارز خارجی نشد.

محمدرضا حسین زاده مدیر عامل بانک ملی ایران اعلام کرد، بانک مرکزی عراق نسبت به صدور مجوز برای دایر کردن ۲۵۰ باجه در عراق جهت پرداخت ارز به زائران، همکاری لازم را ندارد و زائران با مشکلاتی مواجه شدند.

مدیر عامل بانک ملی ایران اظهار داشت: «ما درخواست کردیم اگر اجازه افزایش تعداد باجه ها و همچنین افزایش ساعات کار و شبانه روزی کردن آن ها را نمی دهند، لااقل اجازه بدهند دینارهای موجود را به داخل مرز ایران منتقل کنیم تا در کشورمان و در لب مرز به زائران پرداخت شود که متاسفانه طرف عراقی با این پیشنهاد هم موافقت نکرده است».

بانک مرکزی عراق با اعلام مخالفت خود برای همکاری با ایران گفته است که هرگونه همکاری با ایران با عواقب تحریم آمریکا علیه ایران مواجه خواهد شد.

به گفته وی، البته باید به این مشکلات، ضعف زیر ساخت های ارتباطی و بانکی عراق را نیز اضافه کرد.

حسین زاده در پایان گفت: «از دولت و بانک مرکزی کشور دوست عراق، انتظار همکاری بیشتری داریم تا بتوانیم به زائران عزیز خدمات بهتری ارائه دهیم».

عراق همچنین از انتقال ارز عراقی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد دینار برابر با ۱۶۶ میلیون دلار آمریکایی به ایران خودداری کرد. این مبالغ قرار بود برای تامین هزینه مسافران ایرانی که به مناسبت اربعین حسینی به کربلا و نجف می روند، مورد استفاده قرار بگیرد».

احمد علی صراخ مدیر شعبه بانک تجارت عراق در مصاحبه با العربیه گفته است که بانک مرکزی عراق تصمیم عاقلانه‌ای گرفت چرا که هر گونه همکاری با ایران ممکن است عراق را با خطرات تحریم اقتصادی آمریکا مواجه کند.

او گفت:«بازار مالی ایران از رکود اقتصادی شدید رنج می برد و این بدین معناست که در حال حاضر هر گونه مبادله مالی با ایران به نفع اقتصاد عراق نیست و ارزش به مخاطره انداختن اقتصاد مالی عراق و ریسک در برابر تحریم ها را ندارند».

از سوی دیگر، دکتر امیر الموسوی رئیس بخش مدیریت و اقتصاد دانشگاه کربلا، به العربیه گفت: «سقوط نرخ ارز ریال ایران در برابر دلار آمریکا، باعث شد که ارزش ریال در برابر دینار عراق نیز پایین بیاید. این سقوط ارزش ریال موجب شده که ارز ایرانی برای عراقی‌ها بی اعتبار شد».

وی افزود:«حتی در سطوح خرید و فروش کالاها با ایرانیان هیچ نفعی برای خرده فروشان عراقی ندارد این نوع تبادلات به ضرر محصولات و کالاها و اقتصاد ملی عراق تمام می‌شود».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy