صادرات نفت عراق به ایران به منظور تبعیت از تحریم‌های آمریکا متوقف شد

41
صادرات نفت عراق به ایران به منظور تبعیت از تحریم‌های آمریکا متوقف شد
صادرات نفت عراق به ایران به منظور تبعیت از تحریم‌های آمریکا متوقف شد

عراق هم عقب‌ نشینی کرد

منابع آگاه از برنامه صادرات نفت عراق گفتند، این کشور به منظور تبعیت از تحریم های دولت آمریکا علیه ایران، در ماه آبان ارسال نفت از میدان کرکوک به ایران توسط کامیون های نفتکش را متوقف می کند.

در همین رابطه خبرگزاری رویتر اعلام کرد عراق از ماه نوامبر در راستای متابعت از تحریمهای آمریکا علیه رژیم ایران انتقال نفت خام از میدان نفتی کرکوک شمالی به ایران را متوقف خواهد کرد.

رویتر افزود:‌ تصمیم دونالد ترامپ برای بیرون کشیدن آمریکا از توافق هسته‌یی بین‌المللی ۲۰۱۵ با تهران در ماه می، و برقراری مجدد تحریم‌ها، دولت جدید نخست‌وزیر عراق، را در موقعیت دشوار قرار داده است، زیرا اقتصاد این کشور با ایران در هم آمیخته است.

استقلال عراق را به منافع ایران ترجیح میدهیم

اما عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق روز پنجشنبه ۳آبان۹۷ اعلام کرد، وقتی (موضوع) به کمک به برقراری تحریمهای آمریکا می‌رسد، عراق اولویت بندی را به منافع و استقلال خود می‌دهد.

واشنگتن گفته است، عواقبی برای کشورهایی که به تحریمها احترام نگذارند وجود خواهد داشت.

رویتر به‌نقل از منابع آگاه گفته است عراق در حال حاضر صادرات نفت عراق به ایران روزانه حدود ۳۰هزار بشکه است که با کامیون به ایران صادر می‌شود.

حاکم الزاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق پیش از این خبر داده بود که برخی اطراف اقدام به قاچاق نفت عراق از منطقه طوزخورماتو به ایران می‌کنند.

زاملی این افراد را نزدیکان دولت عراق و برخی رهبران شبه‌نظامیان حشدالشعبی خواند که از اوضاع امنیتی فعلی کشور برای منافع شخصی سوء‌استفاده می‌کنند.

رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خانواده تفنگداران کشته شده در بیروت (۱۹۸۳) گفت:

«۳۵سال پیش ۲۴۱تن از سربازان آمریکایی در حمله تروریستی به مقر تفنگداران آمریکا در بیروت لبنان جان خود را از دست دادند؛ حمله‌یی که حزب‌الله انجام داد.

حزب‌الله گروهی تروریستی است که رژیم ایران آن را آموزش داد و تجهیز کرد و هم‌چنان برای رسیدن به اهداف افراط‌گرایانه‌اش در منطقه از آن حمایت می‌کند».

دونالد ترامپ تأکید کرد: «با فشارهای بیشتر به رژیم ایران و با هدف قرار دادن تروریست‌ها، حامیان آنها و قطع شریان مالی تروریسم، هرگز حمله به نظامیان آمریکا در بیروت را فراموش نخواهیم کرد».

شرکتهایی که بعد از فرمان ترامپ ایران را ترک کردند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy