عدم لغو ویزا و درآمد ۲٫۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومانی عراق از زائران اربعین

120
عدم لغو ویزا و درآمد 2.100.000.000.000 تومانی عراق از زائران اربعین
عدم لغو ویزا و درآمد 2.100.000.000.000 تومانی عراق از زائران اربعین

تعداد زائران اربعین

عبدالرضا رحمانی، وزیر کشور روحانی گفته است تعداد زائران اربعین را یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت تاکنون برای یک میلیون نفر ویزا صادر شده است.

رژیم ایران برای چندمین سال پیاپی همه زمینه‌های مالی، یارانه‌ای و تبلیغاتی این رویداد حکومتی را فراهم کرده است، تا با برگزاری مراسم چهلمین روز شهادت امام حسین، با یک لشگر کشی به زعم خود با مراسم جهانی حج عربستان رقابت کند.

عراق حاضر به لغو ویزا نشد

نکته جالب در انتقال زائران اربعین ، درخواستهای جمهوری اسلامی برای لغو روادید از طرف عراق پذیرفته نشد و حالا ایرانی‌ها باید برای پا گذاشتن به خاک عراق هر نفر ۴۱ دلار برای صدور ویزا پرداخت کنند.

اما دولت ایران برای افزایش تعداد شرکت‌کنندگان و «برگزاری با شکوه تر» این رویداد، تصمیم گرفته است یارانه‌های مالی و غیرمالی کلانی را به زائران اربعین اختصاص دهد.

بر این اساس بانک مرکزی ایران تصمیم گرفته است به هر زائر ایرانی تا سقف ۱۰۰ هزار دینار عراقی به قیمت ۹۶ ریال پرداخت کند.

این در حالی است که هم‌اکنون قیمت دینار در بازار آزاد ۱۱۶ ریال است.

با در نظر گرفتن جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری زائران، قرار است دولت به زائران اربعین معادل ۲۴۰ میلیارد تومان یارانه ارزی پرداخت کند.

بر همین اساس، دولت برای کاهش بار هزینه «زائران حسینی» هزینه ویزای آن‌ها را با ارز نیمایی محاسبه می‌کند.

قیمت هر دلار نیمایی یا دولتی، ۸ هزار تومان و قیمت هر دلار در بازار آزاد نیز ۱۴ هزار تومان است؛ بنابراین با در نظر گرفتن مابه‌التفاوت ۶ هزار تومانی دلار دولتی، جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری زائران بالغ بر ۲۹۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان نیز بابت صدور ویزا یارانه دریافت می‌کنند.

خاصه خرجیهای رژیم ایران البته به این یارانه‌های کلان ارزی ختم نمی‌شود.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر نیز از ارسال ۲۰۰ تن دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی به منظور «خدمت‌رسانی به زائران اربعین در عتبات عالیات عراق» و همچنین راه‌اندازی درمانگاه طب سنتی خبر داده است.

علی مرعشی به خبرگزاری تسنیم گفته است: «این محموله شامل ۴۰۰ قلم دارو و حدود ۸۰ قلم تجهیزات مصرفی پزشکی است و امسال دو هزار پزشک در عتبات عالیات به زائران اربعین حسینی خدمت‌رسانی می‌کند.»

فرمانده کل سپاه پاسداران نیز روز گذشته در ابلاغی به فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان بر «فراهم کردن تسهیلات خدماتی و رفاهی زائرین پاکستانی اربعین حسینی» تأکید کرده است.

با محاسبه‌ای ساده می‌توان نتیجه گرفت که عراقی‌ها بابت صدور ویزای مراسم اربعین حدود ۶۹۰ میلیارد تومان کسب درآمد می‌کنند.

اگر زائرین ایرانی کل ۱۰۰ هزار دینار عراقی را در این کشور خرج کنند، چیزی حدود یک هزار و ۳۹۲ میلیارد تومان نیز از این راه وارد اقتصاد عراق می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که هزینه حمل‌ونقل، خوردوخوراک، سوغاتی و رزرو هتل برای زائرین ایرانی بسیار بیشتر از ۱۰۰ هزار دینار عراقی تمام شود.

در مجموع طی یک برآورد واقع‌بینانه که متکی بر آمارهای خود مقامات حکومتی ایران است، می‌توان گفت عراق از مراسم اربعین امسال چیزی حدود ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد؛ البته این درآمد هنگفت، جدای از نذوراتی است که زائران ایرانی به صورت نقدی و غیرنقدی پرداخت می‌کنند.

اکنون پرسش این است که ایا پرداخت یارانه‌های کلان مالی و غیر مالی از «بودجه عمومی کشور» مورد رضایت همه مردم ایران قرار دارد؟

آن‌هم در شرایطی که قدرت خرید جامعه به شدت کاهش پیدا کرده و بسیاری از افراد در فقر شدید و تنگنای مالی قرار دارند.

آیا بهتر نبود رژیم ایران به جای رونق بخشیدن به اقتصاد عراق، حقوق عقب‌افتاده، کارگران، پیمانکاران و بازنشستگان را در اولویت خود قرار می‌داد؟

البته این سوال بیهوده ای است زیرا حکومت تنها و تنها برای بقای خودش میکوشد و همه این خرجها تنها برای مقاصد زیر است:

مقاصد حکومت از این لشگر کشی

۱- میخواهد با نشان دادن تعداد زواری که در اربعین شرکت میکنند خود را در تعادل قوا با عربستان بالاتر نشان بدهد.

۲- میخواهد به مردم شیعه بخصوص شیعیان عراق را فریب بدهد که من تنها مدافع جهان شیعه هستم و بیشترین سهم را در زوار خارجی دارم.

۳- میخواهد با توجه به نفرت و انزجارعمومی مردم را سرگرم کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy