ایران – زندگی مردم در زیر خط فقر با گوشت قسطی و کارت ملی

66
ایران - زندگی مردم در زیر خط فقر با گوشت قسطی و کارت ملی
ایران - زندگی مردم در زیر خط فقر با گوشت قسطی و کارت ملی

گوشت قسطی با کارت ملی!

زندگی زیر خط فقر در حکومت ولایت فقیه

برخی فروشندگان برای فروش گوشت قسطی کارت ملی یا کارت یارانه مشتریان را می‌گیرند تا سرِ ماه با آنها تسویه کنند.

قیمت هرکیلوگرم گوشت قرمز در پایتخت تا ٧٢‌هزار تومان رسیده و همین موضوع موجب شده است که مشتریان سنگدان مرغ زیاد شوند، هرکیلوگرم سنگدان مرغ تنها حدود ٧ تا ٨هزارتومان است.

گوشت نسیه‌ای با کارت ملی

در جنوب شهر کاروکاسبی قصابی‌ها از رونق افتاده است. در میدان شوش برخی قصابی‌ها به صورت نیمه‌تعطیل فعال هستند. آنها می‌گویند برایشان نمی‌صرفد که تمام روز در مغازه معطل بمانند و مشتری نداشته باشند.

یکی از آنها می‌گوید که تا پیش از گرانی‌ها، روزی ٢٠ تا ٣٠ مشتری داشت اما حالا تعداد مشتری‌ها به وضوح کمتر شده است.

او توضیح می‌دهد: «مشتری‌ها این روزها بیشتر برای خرید نیم‌کیلو و ربع کیلو گوشت می‌آیند و آن‌هم تازه گوشت بااستخوان که ارزان‌تر است.»

برخی قصابی‌ها هم می‌گویند گرانی‌های حاکم بر بازار مردم را به سمت و سوی خریدهای اقساطی کشانده است. برخی فروشندگان برای فروش گوشت اقساطی کارت ملی یا کارت یارانه مشتریان را می‌گیرند تا سرِ ماه با آنها تسویه کنند.

برخی دیگر هم برای فروش گوشت قسطی به مشتریان‌شان از آنها چک می‌گیرند.

صف مردم برای گوشت یخ‌زده

رئیس اتحادیه قصابان البرز، گفته بود؛ گوشت‌های منجمدی برای تنظیم بازار که از آن تحت عنوان گوشت برزیلی نام برده می‌شود، وجود دارند.

این گوشت‌ها هیچ‌کدام وارداتی نیست و لفظا به آنها گوشت یخ‌زده برزیلی می‌گویند و همه این گوشت‌ها محصولات داخلی و عمدتا گوشت دام‌های پیر است اما قصابی‌ها نظر دیگری داشتند و می‌گفتند تمامی گوشت‌های توزیع‌شده وارداتی‌اند و مردم برای اینکه پول کمتری بپردازند، در صف‌های عریض و طویل خرید این گوشت‌ها می‌ایستند.

«این گوشت‌ها با قیمت هر کیلو ۳۰‌هزار تومان، توسط قصابی‌ها و دیگر مراکز عرضه به فروش می‌رسد؛ البته مقدار این گوشت‌ها کم است و فقط در فروشگاه‌ها و مراکز دولتی توزیع می‌شود.

همچنین بخش عمده‌ای از گوشت وارداتی به کشور از مغولستان و قرقیزستان تأمین می‌شود؛ این گوشت‌ها که به نوعی گوشت گرم محسوب می‌شوند، با قیمت ٤٠‌هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.»

اما به گفته برخی از سوپرگوشتی‌ها و برخی از قصابی‌ها، گوشت‌های منجمد را خریداری می‌کنند و به جای گوشت گرم ایرانی به فروش می‌رسانند.

پ ن : در ایران حکومت مستضعفین را دزد بزرگی پایه گذاری کرده که که عوامل و حکومتگرانش بستنی لاکچری با لایه طلا میخورند و مردم گوشت قسطی!

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy