سازمان حقوق بشر اهواز دادگاه ۴فعال مدنی ⁧اهوازی⁩ را به تبعید محکوم کرد

52
سازمان حقوق بشر اهواز دادگاه ۴فعال مدنی ⁧اهوازی⁩ را به تبعید محکوم کرد
سازمان حقوق بشر اهواز دادگاه ۴فعال مدنی ⁧اهوازی⁩ را به تبعید محکوم کرد

منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده‌اند كه شعبه ۱۶ دادگاه تجدیدنظر اهواز (خوزستان) پس از رسیدگی به اعتراض فعالین مدنی اهوازی «عیسی دمنی»، «مجاهد زرگانی»، «ناجی حیدری» و «عامر سیلاوی» نسبت به احکام صادره از شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز ضمن رد اعتراض این افراد و وکلای آنها، حکم صادره را تایید کردند.

بر اساس احکام صادره از این شعبه، «عیسی دمنی» و «عامر سیلاوی» هر کدام به یک‌سال حبس و دو سال تبعید و همچنین «مجاهد زرگانی» و «ناجی حیدری» هر کدام به یک‌سال حبس محکوم شده‌اند.

 فعالان مسالمت‌جو متهم هستند

سازمان حقوق بشر اهواز معتقد است كه تاييد اين احكام بدون دادرسى عادلانه و پشت درهاى بسته و بدون داشتن وكيل مدافع مستقل، در راستاى سركوب فعالان عرب اهوازى و تشديد فضاى امنيتى استان است.

پیش از این شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز به ریاست قاضی «پور محمدی»، عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری سه تن از این فعالان را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل موسسه‌های غیردولتی» به زندان و تبعید محکوم کرده است.

بر همین اساس عیسی دمنی، مجاهد زرگانی و حسین حیدری به یک‌سال زندان محکوم شده و قاضی «پور محمدی» علاوه بر حکم یک‌سال زندان، برای عیسی دمنی حكم تبعید به شهر تکاب را نیز صادر كرده است.

فعالیت‌های این سه تن که به خاطر آن به «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل موسسه‌های غیردولتی» محکوم شده‌اند، «آموزش زبان عربی در یک آموزشگاه زبان»، «تشکیل یک گروه مدنی برای اصلاح قوانین عشایری» و «کاهش آثار منفی باورهای سنتى و قبيله‌اى» و همچنین «تشکیل یک موسسه خیریه برای کمک به نیازمندان» بوده است.

این سه فعال عرب ماه مارس ۲۰۱۷ دستگیر و حدود یک ماه و نیم در بازداشتگاه‌های مخفی وزارت اطلاعات در اهواز نگهداری شده و پس از آن تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شدند.

نهادهاى امنيتى و قضايى دائما از روش سرکوب برای مقابله با هرگونه فعالیت فعالان عرب استفاده می‌کنند. حتی اگر این فعالیت فرهنگی، اجتماعی و یا فعالیت انسانی خیرخواهانه بوده باشد.

سازمان حقوق بشر اهواز معتقد است که اقدامات سركوبگرانه نهادهاى امنیتی و قضایی در اهواز و سرکوب جنبش‌ها و فعالیت‌های مسالمت‌آمیز فعالات عرب در راستای سیاست خفه‌ کردن صدای مخالف و سرکوب جامعه مدنی است؛ سیاستی که فضای اجتماعی را از هرگونه فعالیت صلح‌آمیز خالی کرده و نسل جوان را به در پیش گرفتن روش‌های خشونت‌آمیز تشویق می‌کند.

این سیاستی است که نهادهاى امنيتى در اهواز سال‌هاست در پیش گرفته‌اند تا بهانه‌هايى برای سرکوب و برخورد خشونت‌آمیز را علیه فعالان و جوانان به وجود آورند.

از سوى ديگر، منابع محلی به سازمان حقوق بشر اهواز گزارش داده‌اند كه دستگیری‌های کور اخیر در پى حمله‌ی مسلحانه به رژه‌ی نیروهای مسلح در اهواز در ۲۲ سپتامبر (۳۱ شهریور ۱۳۹۷)، همچنان ادامه دارد و شمار بازداشت شدگان که فعالان سیاسی و فرهنگی و حتی شهروندان عادی را شامل می‌شود، از ۵۰۰ نفر گذشته است.

این موج گسترده‌ی دستگیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که با وجود اينكه گروه تروريستى «داعش» مسئوليت اين حمله را به عهده گرفته هنوز ابهامات زیادی در رابطه با عاملان و پشت پرده‌ی این هجوم مسلحانه وجود دارد و برخی ناظران، نهادهای امنیتی به ویژه اطلاعات سپاه پاسداران را با هدف تغییر نگاه‌ها از بحران‌های داخلی و خارجی، متهم اصلی آن حادثه می دانند.

لازم به یادآوری است که اهواز هم‌راستا با دیگر نقاط کشور از ابتدای سال جدید شمسی شاهد اعتراضات و نارضایتی‌های گسترده‌ای در رابطه با موج گرانی‌ها، کمبود آب آشامیدنی، بیکاری، وضعیت جوی و مشکل ریزگردها، آلودگی ناشی از پروژه‌های اقتصادی، بحران انتقال آب و… بوده است که موج بازداشت‌های اخیر نمی‌تواند جدا از این شرایط بحرانی فهمیده شود.

رژیم جمهوری اسلامی از طریق دستگیری‌های فله‌ای تلاش دارد با بهره برداری از هجوم مسلحانه‌ی اخیر به میلیتاریزه کردن اهواز بپردازد و این چنین فضا را برای سرکوب موج اعتراضات گسترده، اعدام زندانیان سیاسی و کنترل و تحریف نارضایتی‌های فزاینده‌ی مردم عرب در برابر سیاست‌های تبعیض آمیز و نژادپرستانه آماده سازد.

سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن صدور احکام بی‌رویه علیه همه فعالان عرب و به ویژه احکام زندان و تبعید صادره در حق عیسی دمنی، مجاهد زرگانی، حسین حیدری و عامر سيلاوى، خواستار لغو فوری این احکام، آزادی بدون قید و شرط آنها و رفع موانع ادامه فعالیت‌های مسالمت‌آمیز این فعالان است؛ فعالیت‌های انسان‌ دوستانه‌ای که طبقات فرودست ملت اهواز از آن سود می‌برند.

سازمان حقوق بشر اهواز  ٢٣ مهر ١٣٩٧  ۱۵ اكتبر ۲۰۱۸

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc