دو نظافتچی مشکوک به قتل خاشقجی از کدام کشور ضد عربستان دستور گرفتند

376
دو نظافتچی مشکوک به قتل قاشجقی از کدام کشور ضد عربستان دستور گرفتند
دو نظافتچی مشکوک به قتل قاشجقی از کدام کشور ضد عربستان دستور گرفتند

با ادامه دار شدن بررسی بیشتر پرونده قتل خاشقجی سوالات و ابهامات جدیدی وارد میشود. اخیرا با مشاهده دوربینهای مخفی ساختمان ابعادی از جنایت برملا میشود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۲۳ مهر دقایقی پس از تماس تلفنی با ملک سلمان، پادشاه عربستان، با اشاره به اینکه پادشاه سعودی هرگونه اطلاع از این موضوع را به شدت رد کرده است گفت: این طور به نظر من رسید که شاید در این ماجرا «قاتلان خودسر» دست داشته‌اند.

آقای ترامپ همچنین در پیامی توئیتری نوشت که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا را بلافاصله به ریاض می‌فرستد تا با ملک سلمان دیدار کند.

جمال خاشقجی، منتقد حاکمان کنونی عربستان و ستون‌نویس روزنامه واشینگتن‌پست، نهم مهرماه وارد کنسولگری سعودی در استانبول شد، و از آن هنگام از سرنوشت او خبری در دست نیست.

عربستان هیچ اطلاعی درباره قتل خاشقجی ندارد

بنابر توئیت رئیس‌جمهوری آمریکا، ملک سلمان به دونالد ترامپ گفته است: هیچ اطلاعی درباره «آنچه باعث ناپدید شدن شهروند سعودی‌مان شد ندارم» و برای یافتن پاسخ، در حال همکاری نزدیک با ترکیه هستیم.

از سوی دیگر عصر دوشنبه مقام‌های ترکیه اعلام کردند بازرسانی از گروه تحقیقات مشترک ترکیه و عربستان برای بارزرسی از ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول وارد این ساختمان شدند.

کارگران نظافت چه کسانی بودند

ساعاتی پیش‌تر شبکه‌های تلویزیونی، از جمله سی‌ان‌ان، با پخش تصاویری از ورود دو کارگر نظافت‌کار به این کنسولگری، زمان ورود آنها به ساختمان کنسولگری را «در آستانه حضور بازرسان در محل» ذکر کردند.

رسانه‌های ترکیه پیش از این گزارش داده بودند مقام‌های امنیتی این کشور مستنداتی صوتی و تصویری مبنی بر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری در اختیار دارند.

عربستان سعودی هرگونه اطلاع یا دست داشتن در ناپدید شدن جمال خاشقجی را رد کرده و گفته است به هر اقدامی همچون تحریم اقتصادی یا فشار سیاسی «واکنشی شدیدتر نشان خواهد داد».

بیانیه روز یکشنبه دولت سعودی یک روز پس از پخش مصاحبه دونالد ترامپ با شبکه سی‌بی‌اس منتشر شد.

آقای ترامپ در آن مصاحبه گفته بود اگر مشخص شود که جمال خاشقجی به قتل رسیده، آمریکا عوامل این قتل را «مجازات سختی» خواهد کرد.

در ۱۰ روز گذشته شمار زیادی از اعضای کنگره، از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات، خواستار برخورد قاطع واشینگتن با ریاض شده‌اند.

با این حال آقای ترامپ تاکنون گزینه تحریم عربستان را رد کرده و گفته است که نمی‌تواند قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش سلاح به ریاض را به مخاطره بیندازد.

یک تحلیلگر سیاسی گفت: اگر دستهای دو کارگر نظافتجی وارد شده به سفارت در قتل خاشقجی در کار باشد.

سوال این است که این دو کارگر از چه کسی و از کدام کشور ضد منافع عربستان دستور میگرفتند! و چه کشوری در این آب گل‌آلود منفعت می‌برد اینجا انگشت اتهام تنها یک کشور را نشان میدهد.

در این میانه تبلیغات ایران سر موضوع قتل خاشقجی بسیار مشکوک و هدایت شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc