خدمات دهنده اینترنتی دور زدن تحریمهای آمریکا توسط ایران را فاش کرد

100
دور زدن مخفیانه تحریمهای آمریکا توسط یک خدمات دهنده اینترنتی فاش شد
دور زدن مخفیانه تحریمهای آمریکا توسط یک خدمات دهنده اینترنتی فاش شد

یک خدمات دهنده اینترنتی دور زدن تحریمهای آمریکا توسط ایران را فاش کرد

خدمات دهنده خبرهای حاکی از استثناء قائل شدن دولت ترامپ برای برخی از واردکنندگان عمده نفت از رژیم ایران، بدون توجه به دور زدن مخفیانه تحریمها توسط ایران شنیده میشود.

گزارش تارنمای فوربس ۲۰مهر ۹۷:

علی‌القاعده این اجازه‌ها باید به کشورهایی داده شود که در تبعیت از تحریم‌ها حسن‌نیت نشان داده‌اند اما بقدری متکی به ایران هستند که هنوز قادر به پایان دادن به تمامی واردات خود نیستند.

برای سیاست‌گذاران آمریکا اشتباه خواهد بود که در این زمان اعطای معافیتها در نظر بگیرند چرا که شواهد جدید حاکی از آن است که بخش زیادی از نفت ایران، اغلب هم به روش‌های پنهان هنوز راه خود را به این کشورها باز می‌کند.

به‌رغم گزارشات که تحریم‌ها حدود یک و نیم میلیون بشکه از میزان نفت ایران کم شده است وعلاوه بر اینکه بزرگترین مشتریان ایران یعنی چین، هند، ترکیه، امارات و ژاپن در حال کاهش یا پایان دادن به واردات نفت خود از ایران هستند.

اطلاعات جدید از محمولات نفتی مربوط به ماه سپتامبر نشاندهند‌ه تصویر دیگری است.

بنا بر یک گزارش این خدمات دهنده اینترنتی “دنبال‌کننده‌های نفتکش”، ایران در واقع نفت بسیار زیادتری به مقصد‌های بسا بیشتری، صادر می‌کند.

“دنبال‌کننده‌های نفتکش” یک خدمات دهنده اینترنتی است که نفتکش‌ها را در سراسر جهان، عموماً از طریق ماهواره، مانیتور می‌کند و از سال ۲۰۱۵مشغول دنبال کردن ذخیره‌سازی و صادرات نفت رژیم ایران بوده است.

نفتکش یوفوسان یک نمونه از دور زدن مخفیانه تحریم نفت رژیم ایران

به‌عنوان مثال، هند که دومین کشور وارد کننده نفت از ایران است، بر این پایه که بمیزان قابل توجهی واردات نفت از ایران را کاهش داده است از آمریکا خواستار معافیت برای ادامهٔ واردات نفت از ایران بعد از اجرایی شدن تحریم نفت و گاز شده است.

در حالیکه اعداد، داستان دیگری می‌گویند. خدمات دهنده اینترنتی“دنبال‌کننده‌های نفتکش” می‌گوید که هند هم در ماه اوت و هم ماه سپتامبر ۹۷/۱۴میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است.

در واقع بین ماه‌های اوت و سپتامبر واردات نفت هند از ایران ثابت مانده است، اینرا با ۸۹/۱۷میلیون بشکه نفت در ماه ژوئیه مقایسه کنید.

شواهد نشاندهنده آن نیست که هند، به میزان قابل توجهی واردات نفت خود از ایران را کاهش داده باشد. لذا، به‌نظر نمی‌رسد که شایسته معافیت باشد…

یک نمونه قابل توجه

امروزه یک نمونه خوب از تجارت نفت پنهان، نفتکش یوفوسان است که ابتدا دیده می‌شود که میعانات و نفت ایران را بارگیری کرده و بعد باقیمانده ظرفیت خود را از نفت کویت بارگیری می‌کند و بعد به ژاپن می‌رود.

در ظاهر این‌طور به‌نظر برسد که بار آن، نفت کویت است اما در واقع در حال حمل میزان قابل توجهی از نفت ایران است.

هر چند ژاپن به میزان قابل توجهی واردات نفت خود از ایران را کاهش داده اما هنوز در ماه سپتامبر ۳۹/۱میلیون بشکه نفت و میعانات از ایران وارد کرده است…

بنا بر این، چنان‌چه سیاست‌گذاران به‌دقت فعالیت‌های نفتکش‌ها را دنبال نکنند و حرکات پنهان را جدی نگیرند.

کشورهایی که متکی به نفت ایران هستند احتمالاً هم‌چنان به وارد کردن نفت از رژیم ایران بعد از مهلت تحریم‌ها ادامه خواهند داد…

بجای بررسی اعطای معافیت بایستی میزان جدیت در مقابله با تجارت مخفیانه بررسی شود.

ایران صادرات نفت خود را مخفی میکند

اطلاعات حرکت نفتکشها نشان از این دارد که صادرات نفت رژیم ایران آن‌قدر که در روایات رسانه‌یی گفته می‌شود کاهش نیافته است.

ایران حداقل ۲میلیون بشکه نفت در ماه سپتامبر صادر کرده است…

حتی ممکن است رژیم ایران از بالا رفتن قیمت نفت تا ۱۰۰دلار در بشکه که برای پایان سال میلادی پیش‌بینی شده، سود ببرد.

در واقع با دوز زدن تحریمها و با فروش میزان کمتری نفت و فروش آن با قیمت بالا، درآمد بیشتری به‌دست آورد…

این خدمات دهنده اینترنتی نهایتا نتیجه میگیرد:
لازم است دولت آمریکا به‌جای بررسی اعطای معافیت‌های رسمی، به‌جد بررسی کند که چقدر خواهان سرکوب این تجارت مخفیانه نفت توسط رژیم ایران است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy