ترکیه تسلیم و کشیش آمریکایی آزاد شد سیاست خارجی ترامپ مهر تایید خورد

87
ترکیه تسلیم و کشیش آمریکایی آزاد شد سیاست خارجی ترامپ مهر تایید خورد
ترکیه تسلیم و کشیش آمریکایی آزاد شد سیاست خارجی ترامپ مهر تایید خورد

کشیش آمریکایی بازداشت‌شده در ترکیه که پرونده قضایی‌اش به یکی از چالش‌ها در روابط واشنگتن و آنکارا تبدیل شده، امروز جمعه عازم ایالات متحده شد.

 آسوشیتدپرس: دادگاهی در ترکیه روز جمعه حکم به آزادی کشیش آمریکایی، اندرو برانسون (که از دو سال پیش در این کشور محبوس است) داد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست روز پنج‌شنبه به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد مطلع نوشت دولت آمریکا محتاطانه خوش‌بین است که «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی محبوس در ترکیه به زودی آزاد شود.

این روزنامه به توافقی میان آمریکا و ترکیه در حاشیه نشست سازمان ملل اشاره دارد و مدعی است، اتهامات طرح‌شده علیه برانسون به نحوی کاهش یابد که دو سال بازداشت او در ترکیه، به عنوان دوران محکومیتش در نظر گرفته شود. در مقابل آمریکا تحریم مقامات ترکیه را بر دارد.

روز پنجشنبه و در آستانه دادگاه جمعه، وکیل اندرو برانسون کشیش آمریکایی که در ترکیه به اتهام «ارتباط با تروریسم» در حبس قرار دارد روز جمعه گفت انتظار می‌رود افراد جدیدی که برای ادای شهادت معرفی شده‌اند درباره حوادثی که پس از بازداشت موکلم رخ داده صحبت کنند و از این رو ارتباطی با پرونده ندارند.

اندرو برانسون، کشیش ۵۰ ساله اهل ایالت کارولینای شمالی بیش از دو دهه است در ترکیه زندگی می‌کند و در اکتبر سال ۲۰۱۶ به اتهام «تروریسم» از طریق کمک به کودتای نافرجام تیر ۱۳۹۵ در ترکیه بازداشت شد. حکم بازداشت او در زندان در ماه ژوئیه به حبس خانگی تغییر یافت.

کشیش برانسون اتهام مطرح شده علیه خود را رد کرده است و چم هالاورت وکیل او نیز تا کنون سه بار تقاضای آزادی موکلش را ارائه کرده که هر سه بار از سوی قاضی دادگاه رد شده است. وکیل آقای برانسون پیشتر گقته بود این درخواست را در دادگاه قانون اساسی مطرح خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جلسه بعدی دادگاه کشیش برانسون قرار است روز جمعه در ازمیر برگزار شود و طبق مدارک دادگاه دو شاهد جدید که هویت آنها مشخص نشده قرار است علیه او شهادت بدهند؛ اما آقای هالاورت به رویترز گفته است شاهدان جدید ربطی با پرونده ندارند.

طبق آنچه شاهدان جدید پرونده به دادستانی گفته‌اند و بخشی از آن در روزنامه حریت منتشر شده است، یکی از این دو شاهد ادعا می‌کند همسر کشیش برانسون را در یک مراسم ازدواج به سبک مسیحی در غرب ترکیه ملاقات کرده و سپس می‌گوید که در این دیدار حس خوبی نداشته است.

وکیل کشیش برانسون به رویترز گفته است مراسم مورد اشاره هنگامی برگزار شده که موکلش در بازداشت بوده و چنین رویدادهایی اصولا ارتباطی با اندرو برانسون و پرونده او ندارند. قاضی دادگاه در جلسه روز جمعه قرار است تصمیم بگیرد اظهارات این شاهدان قابل پذیرش هست یا خیر.

پرونده کشیش اندرو برانسون به تنش‌های پیشین در روابط آمریکا و ترکیه افزوده است. این دو متحد عضو ناتو در چند سال اخیر بر سر برخی مسائل عمده با یکدیگر اختلاف داشته اند؛ از جمله حمایت آمریکا از کردهای سوریه علیه داعش و همچنین فتح‌الله گولن روحانی ترک ساکن آمریکا.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy