اوپک: نفت ایران در ماه سپتامر۱۵۰هزار بشکه کاهش یافت

28
اوپک: نفت ایران در ماه سپتامر150هزار بشکه نسبت به ماه قبل کاهش یافت
اوپک: نفت ایران در ماه سپتامر150هزار بشکه نسبت به ماه قبل کاهش یافت

اوپک در گزارش ماهانه خود در مورد میزان تولید نفت ایران نوشت: تولید نفت ایران در ماه سپتامبر با ۱۵۰هزار بشکه کاهش نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت.

گزارش اوپک روز پنجشنبه ۱۹مهر در سایت رسمی این سازمان منتشر شد.در این گزارش آمده است تولید نفت ایران در ماه سپتامبر با ۱۵۰هزار بشکه کاهش نسبت به ماه قبل از آن به سه میلیون و ۴۴۷هزار بشکه رسید.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا و همچنین خبرگزاری رویترز میزان تولید نفت ایران در ماه سپتامبر را سه میلیون و ۴۰۰ تا سه میلیون و ۴۵۰هزار بشکه برآورد کرده بودند.

رقم اعلام‌شده از سوی اوپک نشان می‌دهد تولید نفت ایران در سپتامبر نسبت به ماه آوریل، یعنی شش ماه پیش و قبل از خروج آمریکا از برجام، حدود ۳۷۰هزار بشکه کاهش داشته است.

با این حال در گزارش اوپک ذکر شده است که مقامهای ایران در آمارهایی که رسماًً به اوپک داده‌اند منکر این میزان از افت تولید بوده و تنها کاهش روزانه ۶۵هزار بشکه تولید را تأیید کرده‌اند.

کاهش مستمر تولید نفت ایران

در دور قبلی تحریم‌ها (۲۰۱۲تا ۲۰۱۵) نیز ایران به مدت چند ماه کاهش تولید را در آمارهای رسمی خود تأیید نمی‌کرد و نهایتاً در آمارهایی که به اوپک ارائه کرد، افت یک میلیون بشکه‌یی تولید نفت خود را گزارش داد.

به غیر از ایران، ونزوئلا نیز در آمارهای رسمی که به اوپک ارائه کرده، تولید نفت خود را ۲۰درصد بیش از ارزیابی‌های اوپک و دیگر نهادهای بین‌المللی گزارش کرده است.

بنا بر برآورد اوپک، تولید نفت ونزوئلا طی دو سال گذشته ۹۵۷هزار بشکه کاهش یافته و به زیر ۱.۲میلیون بشکه در روز رسیده است؛ اما ونزوئلا مدعی است که تولید نفت این کشور در ماه سپتامبر ۱.۴۳میلیون بشکه بوده است.

تولید ونزوئلا مدتهاست که ماهانه حدود ۴۰تا ۵۰هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد.

افت تولید نفت ایران جبران می‌شود

با وجود افت تولید نفت ایران و ونزوئلا، تولید کل اوپک در ماه سپتامبر روزانه ۱۳۲هزار بشکه افزایش یافته و به ۳۲میلیون و ۷۶۱هزار بشکه رسیده است.

عربستان و لیبی طی ماه گذشته هر کدام بیش از ۱۰۰هزار بشکه به تولید خود افزوده‌اند.

آمارهای اوپک نشان می‌دهد که تقریباًً همه تولیدکننده‌های عضو این سازمان طی ماه‌های گذشته، بیش از سهمیه خود تولید داشته و به این طریق افت تولید نفت ونزوئلا و ایران را جبران کرده‌اند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy