طوفان مایکل – وضعیت اضطراری در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا

44
طوفان مایکل - وضعیت اضطراری در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا
طوفان مایکل - وضعیت اضطراری در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا

طوفان مایکل پس از درنوردیدن فلوریدا با شدت کمتر به سوی ایالت جورجیا حرکت می کند. در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا وضعیت اضطراری اعلام شده است.

پرقدرت‌ترین طوفان

مرکز ملی [مطالعات] طوفان‌های آمریکا، تندباد مایکل را پرقدرت‌ترین طوفان ۸۰ سال گذشته در ایالت فلوریدا و سومین طوفان بزرگی توصیف کرده که تاکنون خاک ایالات متحده را در نوردیده است. سرعت کانون این تندباد کم سابقه عصر سه‌شنبه به حداکثر ۲۴۹ کیلومتر بر ساعت رسید.

طوفان مایکل در مسیر خود خانه‌های ساحلی، درختان و تاسیسات شهری را ویران کرد. برق بیش از ۱۹۲هزار واحد مسکونی و تجاری قطع شده و سیل در خیابان‌ها به راه افتاده است.

به گزارش رویترز به نقل از این نهاد، طوفان مایکل پس از رسیدن به خلیج مکزیک شدت بیشتری گرفت و بخش‌های جنوب شرقی شهر پاناما سیتی را در هم کوبید.

بیش از ۳۲۰ هزار نفر از ساکنان مناطق ساحلی خلیج مکزیک در فلوریدا و کارولینای شمالی خانه و کاشانه خود را پیش از رسیدن طوفان تخلیه کردند.

طوفان مایکل – وضعیت اضطراری در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا
طوفان مایکل – وضعیت اضطراری در ایالت‌های فلوریدا، آلاباما و جورجیا

ریک اسکات، فرماندار فلوریدا گفته است پس از عبور طوفان مایکل از مطقه تمام نیروهای دولتی بر عملیات امداد و نجات متمرکز شده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا ساعاتی پیش از رسیدن طوفان مایکل به سواحل فلوریدا از شهروندان این کشور خواسته بود بدون فوت وقت، مناطق پرخطر را تخلیه کنند.

ایالت جورجیا، مقصد بعدی طوفان مایکل است که حالا با کاهش سرعت به یک تندباد دریایی (توفند) تبدیل شده است.

توفند موسوم به “مایکل” با بادهایی به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت از فلوریدا گذشته و وارد ایالت جورجیا شده است. سرعت توفان هنگام ورود به فلوریدا بیش از این گزارش شده بود.

این توفان چنان قوی است که علیرغم عبور از فراز خشکی همچنان یک توفند (هاریکین) درجه سه طبقه بندی می شود.

قدرت گرفتن ناگهانی این توفان خیلی از مقام ها را غافلگیر کرده بود.

آب های غیرعادی گرم در خلیج مکزیک باعث سوخت‌رسانی به این توفان شد که یکشنبه به عنوان یک توفان استوایی شکل گرفته بود. “مایکل” تا سه شنبه یک توفند درجه دو بود و ظرف دو روز تا چهارشنبه به توفانی درجه چهار بدل شد.

این توفان پیشتر در آمریکای مرکزی باعث مرگ ۱۳ نفر شد اما در آمریکا تاکنون فقط مرگ یک نفر در اثر سقوط درختی روی یک خانه گزارش می شود.

خسارتهای طوفان

این توفان باعث قطع برق ۲۵۰ هزار خانه و کسب و کار شده است.

دنیس فلتگن از مرکز ملی توفند آمریکا در میامی در فیسبوک نوشت: “وارد حیطه تازه ای شده ایم. در رکوردهای تاریخی تا ۱۸۵۱ هیچ نشانه ای از یک توفند درجه ۴ در ناحیه شمال غربی فلوریدا دیده نمی شود.”

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy