انتقال میلیاردها دلار پول ذغال چوب از ایران برای تروریستهای سومالی

75
انتقال میلیاردها دلار پول ذغال چوب از ایران برای تروریستهای سومالی
انتقال میلیاردها دلار پول ذغال چوب از ایران برای تروریستهای سومالی

میلیاردها دلار پول ذغال چوب از ایران برای تروریستهای سومالی تامین میشود. سازمان ملل گفت: شبکه‌های جنایی از ایران از عنوان انتقال غیرقانونی ذغال چوب به سومالی استفاده می‌کنند و شبه‌نظامیان گروه الشباب از این طریق سالانه میلیون‌ها دلار به جیب می‌زنند.

ناظران سازمان ملل در امور تحریم‌ها می‌گویند که از ماه مارس سال جاری میلادی، ایران به مرکز جدیدی برای حمل و نقل غیرقانونی ذغال چوب سومالی شده است که درآمد آن به‌دست گروه‌های تبهکار سومالیایی و شبه‌نظامیان اسلام‌گرای الشباب می‌رسد.

در گزارشی به شورای امنیت که رویترز نسخه‌ای از آن را به‌دست آورده، از ایران به عنوان مرکز انتقال غیرقانونی ذغال چوب به سومالی نام برده شده که شبه‌نظامیان اسلام‌گرای گروه الشباب از طریق آن سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارند.

در این گزارش که برای شورای امنیت سازمان ملل تهیه شده و هنوز منتشر نشده است، نوشته شده که گروه الشباب نسبت به دولت مرکزی سومالی، در کسب درآمد از نظر جغرافیایی، «متنوع و منظم» بوده است.

آن‌طور که در این گزارش آمده، درآمد ناشی از تجارت ذغال چوب برای گروه الشباب، بسیار قابل توجه و رقمی معادل ۷.۵ میلیون دلار بدون پرداخت هرگونه مالیات است.

الشباب یک گروه اسلام‌گرای افراطی نزدیک به القاعده است که در سومالی دست به عملیات می‌زند.

بر اساس گزارش ناظران سازمان ملل، زغال در ایران با کیسه‌های سفید و با برچسب «محصول ایران» بسته‌بندی شده و افرادی با کارت شناسایی‌های جعلی آن‌ها را به سومالی منتقل می‌کنند.

در این گزارش آمده که «این کیسه‌ها در لنج‌های کوچک با پرچم ایران بارگیری شده و به بندر الحمریه در دبی صادر می‌شوند که در گواهی‌نامه اصالت آن‌ها کشور تولیدکننده به دروغ ایران عنوان شده است.»

تبدیل ایران به محل انتقال این محموله‌ها پس از آنکه عمان مقررات گمرکی خود را سخت‌تر کرده، صورت گرفته است.

شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۲ صادرات ذغال چوب به سومالی را ممنوع کرد تا مانع از کسب درآمد گروه الشباب شود.

آن‌طور که این گزارش می‌گوید، درآمد معاملات غیرقانونی زغال به سومالی در امارات متحده عربی ۱۵۰ میلیون دلار در سال است و میزان صادرات این محصول به سومالی در سال گذشته میلادی، نزدیک به سه میلیون کیسه بوده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy