هویت دومین مظنون در پرونده مسموم کردن جاسوس روس در بریتانیا فاش شد

26
هویت دومین مظنون در پرونده مسموم کردن جاسوس روس در بریتانیا فاش شد
هویت دومین مظنون در پرونده مسموم کردن جاسوس روس در بریتانیا فاش شد

دویچه وله- یک وبسایت روزنامه‌نگاری تحقیقی هویت دومین مظنون در پرونده مسموم کردن جاسوس روس در بریتانیا را فاش کرده است. گفته شده این شخص الکساندر میشکین نام دارد و پزشک ارتش است.

به گزارش سایت بلینگ کت، الکساندر میشکین متولد ژوئیه ۱۹۷۹ در روستای لویگا واقع در شمال روسیه است

وبسایت “بلینگ کت” روز دوشنبه ۱۶ مهرماه (هشتم اکتبر) گزارش داد مظنونی که بازرسان بریتانیایی به اسم الکساندر پتروف شناسایی کردند، در اصل الکساندر یوگنیویچ میشکین نام دارد و به عنوان پزشک ارتش برای سرویس اطلاعاتی روسیه “جی آر یو” کار می‌کند.

این وبسایت تحقیقی ماه گذشته نیز نخستین مظنون پرونده حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش یولیا را شناسایی کرده و گفته بود این شخص آناتولی چپیگا نام دارد که با نام جعلی روسلان بوشیروف به بریتانیا سفر کرد.

به نوشته این سایت الکساندر میشکین متولد ژوئیه ۱۹۷۹ در روستای لویگا در شمال روسیه است. طبق گفته بلینگ کت تا سپتامبر سال ۲۰۱۴ آدرس محل سکونت ثبت شده میشکین در مسکو، همان آدرس دفتر مرکزی آر یو جی بوده است.

این وبسایت گفته اطلاعاتش را از منابع آزاد، شهادت کسانی که با میشکین آشنایی داشته‌اند و همچنین کپی مدارک شناسایی شخصی از جمله یک کپی اسکن‌شده از پاسپورت او بدست آورده است.

بلینگ کت در گزارش خود اضافه کرده الساندر میشکین چندین بار نیز به اوکراین سفر کرده است.

پلیس بریتانیا از اظهار نظر در مورد افشای هویت واقعی این دو مرد روس خودداری کرده است. نیروی پلیس لندن در واکنش به گزارش بلینگ کت پاسخ داده: «ما در مورد گمانه‌زنی‌ها در مورد هویت این افراد اظهار نظر نمی‌کنیم.»

سرگئی اسکریپال جاسوس سابق روس و دخترش ماه مارس امسال (اسفند سال گذشته) در شهر سالزبوری در جنوب انگلیس مسموم شدند. تحقیقات پزشکی نشان داد علت مسمومیت سم نظامی نوویچوک بوده که تنها در آزمایشگاه‌های دولتی قابل تولید است. اسکریپال و دخترش که در وضعیت وخیم جسمی بسر می‌بردند، پس از چند هفته اقامت در بیمارستان سرانجام از مرگ حتمی رهایی یافتند.

دولت بریتانیا در پی این واقعه روسیه را متهم دانسته و روابط دو کشور دستخوش تنشی جدی شد.

پس از انتشار تصاویر پتروف و بوشیروف، این دو در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی دولتی روسیه “آر تی” ادعا کردند که در زمینه تجارت مکمل‌های غذایی فعالیت دارند.

بریتانیا این اظهارات را رد کرده و می‌گوید این دو نفر از مقامات بالا در مسکو برای قتل اسکریپال و دخترش دستور گرفته بودند.

مسکو این اتهامات را رد می‌کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc