مجازات بانک استاندارد چارترد انگلیس توسط آمریکا بخاطر نقض تحریم ایران

29
مجازات بانک استاندارد چارترد انگلیس توسط آمریکا بخاطر نقض تحریم ایران
مجازات بانک استاندارد چارترد انگلیس توسط آمریکا بخاطر نقض تحریم ایران

تایمز مالی نوشت: دادستانهای آمریکا قصد دارند علیه دو کارمند سابق بانک استاندارد چارترد ، به‌خاطر نقض تحریم‌های رژیم ایران، اقدام قانونی در پیش بگیرند.

تایمز مالی می‌نویسد: «چنین اقدامی نشان‌دهنده سخت‌تر شدن موضع مقامهای آمریکایی نسبت به موارد نقض تحریم توسط بانکهاست و به‌دنبال خروج رئیس‌جمهور (آمریکا)… از توافق اتمی… و از سرگیری تحریم‌ها صورت می‌گیرد …. دادستانهای آمریکایی همچنین در پی اعمال جریمه‌یی به‌مبلغ ۱.۵میلیارد دلار بر استاندارد چارترد هستند… تحقیقات درباره استاندارد چارترد بر روی اتهاماتی متمرکز بوده که (نشان می‌دهد این بانک) حتی بعد از پرداخت جریمه ۶۶۷میلیون دلاری… در سال ۲۰۱۲، به نقض تحریم‌های (رژیم ایران) از طریق انجام معاملات با دلارِ آمریکایی برای نهادهای تحت کنترلِ (رژیم ایران) ادامه داده است».

بانک مذکور بعد از جریمه سال ۲۰۱۲ به‌خاطر نقض تحریم‌های رژیم ایران، متعهد به توقف همکاری با رژیم و شرکتهای مرتبط با آن شد و دفتر خود در تهران را نیز در می‌۲۰۱۲ تعطیل کرد.

در رابطه با تحریمهای آمریکا علیه شرکتها و نهادهای رژیم آخوندی، سپاه پاسداران در خبرگزاری خود با انتشار سندی اعتراف کرد که بانکهای رژیم در حال اجرای تحریمهای بین‌المللی علیه مهره‌ها و شرکتهای حکومتی هستند. بر اساس بخشنامه بانک کشاورزی، در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی در لیست تحریمهای سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه و خزانه‌داری آمریکا قرار داشته باشند، امکان ارائه خدمات بانکی به آنها وجود ندارد.

سپاه پاسداران افزود: با وجود این‌که همواره تحریم داخلی نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی به‌عنوان خطوط قرمز نظام عنوان شده است، اداره کل مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک کشاورزی بر اساس لیست اعلامی بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شعب ادارات مربوطه، آنها را ملزم به اخذ استعلام از سامانه اشخاص و کالاهای تحریمی کرده است.

در واکنش به این خبر، بانک کشاورزی اعلام کرد: نمی‌توانیم فهرست اشخاص تحریمی را رعایت نکنیم. رعایت نکردن فهرستهای ناظر بر تحریم اشخاص، شرکتها و کالاهای تحت تحریم، می‌تواند به انسداد وجوه و در خطر افتادن منافع شخص یا شرکت مربوطه منجر شود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajanc