مجلس امروز با تصویب لایحه cft جام زهر را برای علی خامنه‌ای مهیا کرد

118
مجلس امروز با تصویب لایحه cft جام زهر را برای علی خامنه‌ای مهیا کرد
مجلس امروز با تصویب لایحه cft جام زهر را برای علی خامنه‌ای مهیا کرد

مجلس امروز پس از چهار ماه تأخیر لایحه cft پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم را تصویب و جام زهر را برای علی خامنه‌ای مهیا کرد.

به‌دلیل مخالفت تشنج در مجلس و درخواست شماری از مخالفان برای خارج کردن این لایحه از دستور جلسه، علی لاریجانی ناگزیر شد خامنه‌ای ولی‌فقیه را خرج کند. خامنه‌ای برای هموار کردن راه تصویب لایحه cft گفته است:

«آنچه که من در دیدار با نمایندگان راجع به لوایح چهارگانه و کنوانسیون ها گفتم مربوط به اصل کنوانسیون ها بود، نه کنوانسیون خاص. لذا با بررسی این لوایح در مجلس مخالفتی ندارم تا مسیر قانونی خود را طی کند. تدبیر فوق قبلاً در زمان استفسار به‌طور شفاهی به جنابعالی ابلاغ شده بود.»

لاریجانی اعلام کرد، از میان ۲۷۱نماینده حاضر در جلسه علنی مجلس ۱۴۳نماینده رأی موافق، ۱۲۰نماینده رأی مخالف و ۵نماینده رأی ممتنع دادند. خبرگزاری رویتر گزارش داد:‌ تغییرات تصویب شده قبل از این‌که تبدیل به قانون گردد باید به تأیید یک ارگان آخوندی یعنی شورای نگهبان برسد.

این در حالیست که موحدی کرمانی، دبیر کل جامعه روحانیت مبارز پیش تر گفته بود: به اعتقاد بنده در مرحله ابتدایی مجلس باید هوشیار باشد و دقت کند تا این لایحه تصویب نشود، اگر هم تصویب کند من مطمئن هستم شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد.

موحدی کرمانی بیان کرد: شورای نگهبان هم که رد کند به مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد آمد و من معتقدم این مجمع کاملا بیدار است، ممکن است تغییراتی دهد، ولی من به مجمع امیدوار هستم، البته به شورای نگهبان هم امیدوارم و ان‌شالله این معاهده به سرنوشت خوبی تمام خواهد شد.

هنگام بررسی لایحه cft در داخل مجلس، جمعی از دلواپسان نظام تحت عنوان دانشجو در بیرون مجلس تجمع کردند و خواستار تصویب نشدن این آن شدند.

نعمتی  گفت: حتی دوستان ما کشورهایی که سالیان سال در همان دوران تحریمی که شما فرمودید به ما از طرق مختلف کمک کردند امروز به رئیس کل بانک مرکزی ما به مسئولان نظام ما اعلام می‌کنند که اگر شما عضویت در سی اف تی را نپذیرید ما نمی‌توانیم حتی یک سنت با شما مبادله ارزی داشته باشیم.

جناب آقای ظریف در جلسه به‌خوبی مطرح فرمودند چرا ما برای این‌که محتمل است در آینده بمیریم امروز خودکشی کنیم؟ خداوند سبحان به ما عمر می‌دهد ما امروز بیائیم خودکشی کنیم؟ قطعاً این پذیرفته نیست.

سابقه کشمکش بر سر لوایح FATF

بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم ( لایحه cft ) در مجلس در ماه خرداد شروع شد اما به‌دلیل مخالفتهای شدید به تعویق افتاد و حدود ۴ماه مسکوت گذاشته شد.

کارگروه اقدام مالی FATF که وظیفه آن نظارت بر مبادلات مالی کشورها است تا مهر امسال (اکتبر) به رژیم برای پیوستن به دو کنوانسیون بین‌المللی و اصلاح دو قانون داخلی مهلت داده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy