سنای آمریکا بر سر صلاحیت برت کاوانا، سرانجام به وی رای اعتماد داد

21
سنای آمریکا بر سر صلاحیت برت کاوانا، سرانجام به وی رای اعتماد داد
سنای آمریکا بر سر صلاحیت برت کاوانا، سرانجام به وی رای اعتماد داد

سنای آمریکا در پی چندین هفته مناقشه بر سر صلاحیت برت کاوانا، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی ایالات متحده، سرانجام روز شنبه ۱۴ مهرماه به وی رای اعتماد داد.

بر اساس گزارش‌ها، نشست رای‌گیری برای عضویت آقای کاوانا در دیوان عالی آمریکا چندین بار به دنبال اعتراض شماری از حضار و در حالی که سناتورها ساکت در جایگاه خود نشسته بودند٬ قطع شد.

همزمان محوطه‌های بیرون کنگره و دیوان عالی آمریکا نیز صحنه حضور جمعیت پرشماری از مخالفان برت کاوانا بود.

۵۱ سناتور آمریکایی دیروز جمعه، در نخستین مرحله از رای‌گیری درباره برت کاوانا، که به صورت شفاهی انجام شد، به گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای عضویت در دیوان عالی آمریکا رای موافق داده بودند.

در مقابل در آن رای‌گیری شفاهی، ۴۹ سناتور به برت کاوانا رای منفی دادند. این رای‌گیری بخشی از مقررات داخلی سنای آمریکا برای رای‌گیری نهایی درباره گزینه پیشنهادی برای عضویت در دیوان عالی آمریکا بود.

دیوان عالی ایالات متحده، یک نهاد عالی قضایی و مرجع تفسیر قانون اساسی در این کشور است.

عضویت در این دیوان مادام‌العمر است و تایید آقای کاوانا که ۵۳ سال دارد، به معنی افزایش وزنه محافظه‌کاران در نهاد ارشد قضایی آمریکا خواهد بود.

مخالفت‌ها پیرامون عضویت برت کاوانا در دیوان عالی ایالات متحده، کار را به اعتراض‌ها و تجمعات خیابانی کشاند. روز پنج شنبه، ۱۲ مهرماه شمار زیادی از مخالفان کاونا در اطراف ساختمان‌های کنگره آمریکا، تجمع کرده و تلاش کردند نظرات خود را با سناتورها در میان بگذارند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز جمعه در واکنش به تظاهرکنندگانی که در مخالفت با نامزدی برت کاوانا برای دیوان عالی در شهر واشینگتن جمع شده بودند آنان را متهم کرد که «افراد حرفه ای و مواجب بگیری» هستند که هزینه مالی آنها را جورج سوروس میلیاردر، سرمایه‌گذار و یکی از لیبرال‌های بانفوذ آمریکا تامین کرده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy