فرمان لکوموتیو جهنمی جهش قیمت ارز در دست دولت با درآمد چند میلیاردی

98
فرمان لکوموتیو جهنمی جهش قیمت ارز در دست دولت با در آمد چندمیلیاردی دولت
فرمان لکوموتیو جهنمی جهش قیمت ارز در دست دولت با در آمد چندمیلیاردی دولت

طی یک‌سال گذشته و به‌خصوص در ۲ماه گذشته شاهد افزایش قیمت ارز بخصوص افزایش تصاعدی قیمت دلار بودیم؛ از اواخر فروردین ۹۷ که جهانگیری ارز ۴۲۰۰تومانی را اعلام کرد تا اوایل مهر که قیمت ارز به مرز ۲۰هزار تومان رسید.

رسانه‌ها و مقامات حکومتی علت قیمت ارز را به بیرون از نظام و جنگ روانی و توطئه دشمنان نسبت می‌دادند. اما دولت با جو روانی که ایجاد کرده بود، ارز خود را با قیمتهای سرسام‌آور در بازار فروخت و از طرف دیگر در وحشت از انفجار خشم مردم غارت شده، یک‌دفعه قیمت ارز را پایین آورد.

اکنون سؤال این است چه شد قیمت ارز کاهش یافت؟ و اصلاً چرا بالا رفت؟

به‌محض اعلام سقوط نرخ دلار کیهان نوشت: «‌سقوط نرخ دلار پس از شلیک موشک، حکم اعدام و تعویق FATF»!

و تلاش کرد از این نمد کلاهی برای مشروعیت‌دادن به موشک‌پرانی‌های سپاه  و پنهان کردن بحرانهای گریبانگیر نظام بدوزد. جناح روحانی طور دیگری درصدد سوءاستفاده از این موضوع برآمد.

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر روحانی در لندن، در پیامی توئیتریش نوشت: «با شروع ریزش قیمت ارز، حالا نوبت مجلس است که با تکمیل فرآیند FATF و تصویب استانداردهای بین‌المللی نظام بانکی، روند تثبیت واقعی نرخ ارز و از میان رفتن حباب ساختگی در بازار را تداوم بخشند».

نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، در جمع اعضای اتاق بازرگانی، کماکان تلاش کرد بحران ارز را به آمریکا و تحریمها نسبت دهد. و مدعی شد که بحران ارز ناشی از «فشارهای تحریمی آمریکا» و «آشفتگی بازار پول است که به بازار ارز نیز سرریز کرده است».

اما تضاد منافع، باعث شد، علی‌اصغر زبردست، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان همدان، موضوع را فاش کند وی به نوبخت گفت: «قرار است دولت از محل فروش ارز درآمد کسب کند و بدهی زمان دولت مهر‌ورزی را پرداخت کند». و افزود: «دولت می‌خواهد ارز بفروشد و درآمد چندین میلیاردی جور و بدهی‌های خود را به بانکها و تأمین اجتماعی پرداخت کند و فشار به بخش خصوصی وارد کند».

تسنیم هم دست مجلس و دولت را رو کرد: «بدهی بانکهای خصوصی حتی به بانک مرکزی افزایش پیدا کرده که عمدتاً صدهزار میلیارد تومان فقط این بانکها فقط به بانک مرکزی بدهکار هستند بنابراین اینها عملاً قادر به تأمین این کسری‌هایشان نیستند، دولت و مجلس تصمیم گرفتند این را از جیب مردم تأمین کنند یعنی با افزایش قیمت ارز».

افشای این واقعیتها باغث شد روحانی طبق معمول واقعیت را معکوس کرده و بگوید: «ما به هیچ عنوان نمی‌خواهیم از بالا رفتن ارز، ریال به‌دست بیاوریم. این حرف یک تهمت هست به دولت.

بالا بردن نرخ ارز در واقع ترفندی برای زدن جیب مردم است کما این‌که پایین آمدن نرخ ارز هم موضوع همین سیاست هست.

به اعتراف رسانه‌ها و مهر‌ه‌های حکومت دولت حسن روحانی پشت این قضیه است. دولت شرایطی تصنعی ایجاد می‌کند و شوک وارد می‌کند تا قیمتها را کنترل کند.

وانگهی در بوق و کرنا کردن کاهش قیمت ارز که روزنامه کیهان می‌خواهد آن‌ را نتیجه «شلیک موشک، حکم اعدام و تعویق FATF» قلمداد کند و به خورد نیروهای رژیم بدهد و بعیدی‌نژاد، سفیر دولت روحانی در لندن، می‌خواهد آن‌ را بهانه‌یی برای تصویب و تکمیل فرآیند FATF و تصویب استانداردهای بین‌المللی نظام بانکی و… کند، فریبی بیش نیست.

اعتماد روز ۱۱مهر به‌نقل از راغفر، اقتصاددان حکومتی رو کرد و نوشت: «کاهش قیمت ارز» یک عبارت غلط است و عبارت درست این است که هنوز قیمت ارز، ۵برابر قیمت ارز سال گذشته است و این افزایش قیمت ظرف ۶، ۷ماه اصلاً به هیچ‌وجه منطقی نیست. در واقع این یک نوع مهندسی افکار عمومی است که ارز کاهش پیدا کرده است. ارز کاهش پیدا نکرده و تعبیر درست این است که هنوز ارز نزدیک به ۴برابر قیمت سال گذشته است».

البته این مردم ایران هستند که تاوان این سیاست ضدمردمی را می‌پردازند، چه آنهایی که ناگزیر هستند برای مواردی نظیر مسافرت و درمان پزشکی و یا تحصیل در خارج کشور ارز بخرند و چه توده مردم فقرزده‌ای که همراه با افزایش نرخ ارز، قیمت کالاهای مصرفی و قوت لایموتشان بالا می‌رود، و روزبه‌روز به زیر خط فقر کشانده می‌شوند، تا جایی که بسیاری از‌ آنها محتاج به نان خالی برای رفع گرسنگی هستند.

آن روی سکه چپاول دولتی و پرشدن کیسه دلالان سپاه از طریق بالا و پایین رفتن نرخ ارز، خالی شدن جیب مردم و فقر روزافزون آنها است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy