FATF بن بست و مخمصه ای که برای نظام نه راه پس دارد نه راه پیش

112
FATF بن بست و مخمصه ای که برای نظام نه راه پس دارد نه راه پیش
FATF بن بست و مخمصه ای که برای نظام نه راه پس دارد نه راه پیش

 روز ۱۰مهر۹۷ سوالی درمورد FATF در مجلس مطرح شد که از سال ۹۴ وزیر اقتصاد برنامه اقدام را امضا نمود و اجرای ۴۱بند با جدول زمانی مشخص را پذیرفت، چهل بند تا به امروز اجرا شده است و فقط یک بند آن کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریست مانده است.

سؤال این است برای این‌که تجربه تلخ برجام تکرار نشود چرا اف.ای.تی.اف ایران را از لیست خاکستری خارج نمی‌کند؟

چه تضمینی وجود دارد و چه کسی حاضر است تضمین بدهد که اگر ما امروز این کنوانسیون را به فرض پذیرفتیم هفته بعد ما از لیست خاکستری خارج شویم؟

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس هشدار داد: «بانک مرکزی اعلام کرده که اگر مناسبات ما با FATF به هم بخورد بانکهای کشور دچار ورشکستگی می‌شوند».

 دلواپسان این‌گونه هشدارها و اعلام خطرها را بخشی از طرح و نقشه جناح رقیب برای به تصویب رساندن لوایح مربوط به FATF و پیوستن به کنوانسیون FATF می‌داند.

کیهان روز۱۱مهر۹۷ نوشت:‌ «رسانه‌ها و شخصیتهایی که پیش از امضای برجام و اجرایی شدن آن حل همه مشکلات کشور از اقتصادی تا آب خوردن مردم را به برجام منوط کرده و هر روز تأخیر در تصویب آن را موجب تحمیل هزار میلیارد تومان خسارت به کشور می‌دانستند امروز نیز پایان مشکلات را به تصویب FATF مرتبط می‌کنند، واقعیت آن است که برجام داشته‌های هسته‌یی را برد و مشکلات اقتصادی را حل نکرد و FATF نیز امنیت و اقتصاد کشور را قربانی خواهد ساخت».

این در حالی است که شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظر نهایی خود را درباره دو مورد از سه لایحه باقیمانده اعلام کرده و از مخالفت قاطع‌شان با آنها خبر داده‌اند.

برخی رسانه‌های جناح اصلاح‌طلب مانند سایت بهار متقابلاًً  دلواپسان را مورد حمله قرار داده‌اند و با اشاره به این‌که پذیرش شروط FATF در سطوح عالی تصمیم‌گیری (منظور خامنه‌ای) تأیید شده و این مسیرهای حقوقی بیشتر جنبه تشریفات حقوقی دارد؛ خاطرنشان می‌کند«حرف حساب مخالفان FATF چیست و چرا آنان تمایلی به پذیرش شروط گروه اقدام مالی ندارند؛ شروطی که تنها ایران و کره شمالی از پذیرش آن شانه خالی می‌کنند. اگر بخواهیم عامیانه بگوییم باید گفت که دلواپسان FATF هم خدا را می‌خواهند و هم خرما را».(سایت بهار۹مهر۹۷)

اوضاع درهم ریخته حکومت در زمینه تصویب کردن و یا تصویب نکردن این لوایح، بیانگر پیامدها و مشکلات جام‌زهری است که پیوستن به FATF برای آن به‌وجود می‌آورد و نظام را در مخمصه‌ای درگیر کرده است.

نه می‌تواند به کلی زیر آن بزند و پیه رفتن به لیست سیاه FATF را به تن بمالد و نه می‌تواند لوایح مربوط به آن را تصویب کند و به الزامات آن که پذیرش شفافیت در نظام بانکی و چشم‌پوشی از پولشویی و متوقف کردن تأمین مالی گروه‌های دست نشانده تروریستی خود دست بردارد.

چرا که اینها رشته‌های حیات رژیم‌اند. ظاهراً سه لایحه از لوایح ۴گانه FATF را با جان کندن و جنگ و دعوا تصویب کرده‌اند، اما سر این چهارمی‌ گیر کرده‌اند.

قرار بود روز یکشنبه گذشته این موضوع در مجلس مطرح شود و چنان که جناح روحانی ابراز اطمینان می‌کردند تصویب شود، اما قضیه با لشکرکشی دلواپسان متوقف شد و گفتند که شاید روز چهارشنبه  مطرح شود.

اما دوباره گفتند که روز یکشنبه آینده.

دلواپسان میترسند در صورت نپیوستن به FATF حاکمیت آخوندی نتواند از تروریستها حمایت کند و نگران به خطر افتادن عمق استراتژیک در کشورهایی نظیر لبنان، عراق، سوریه و یمن هستند.

اما واقعیت این است که اگر این لوایح تماماً تصویب نشود و حکومت آخوندی ملتزم به اجرای آنها نشود و نتواند نظر FATF را جلب کند، ساز و کار اروپا و کشورهایی هم‌چون چین و روسیه برای تعامل بانکی و مالی با رژیم دچار مشکل می‌شود و عملاً بانکهای خارجی نمی‌توانند با بانکهای آن ارتباط برقرار کنند.

یعنی چه جام‌زهر پذیرش FATF را بخورد و چه نخورد در این رابطه در دوراهی یک بن‌بست و مخمصه است و نتیجه رفتن هر یک از این راهها به زیان آن تمام می‌شود.

در ارتباط با چنین بن‌بستی است که درون رژیم نیز به‌شدت متلاطم و به هم ریخته است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy