علت نوسانات دلار چیست و چه کسانی با تبلیغات دروغین سود می برند

77
علت نوسانات واقعی دلار چیست و چه کسانی با تبلیغات دروغین در مورد دلار سود می برند
علت نوسانات واقعی دلار چیست و چه کسانی با تبلیغات دروغین در مورد دلار سود می برند

پدیده نوسانات دلار در ایران چیست

در قدیم پشتوانه ارزی هر کشوری طلا بود، یعنی هر کشوری به اندازه پول در گردش در خزانه طلا داشت. امروز خیلی کشورها پشتوانه طلا را کنار گذاشته اند و بجای پشتوانه طلا، پشتوانه صنایع و صادرات دارند.

ایران نیز تا چندی پیش پشتوانه طلا داشت که جمهوری اسلامی این پشتوانه طلا را بی سر و صدا خرج کرد و هیچکس نفهمید چه بلایی بر سر پشتوانه طلای ایران در خزانه مملکت آمد.

امروز اکثر کارخانه های ایران یا ورشکسته هستند و یا آنقدر سوددهی ندارند که بتوانند پشتوانه ارزی محسوب شوند. پس این سوال پیش می آید پشتوانه ارزی ایران چیست؟

پشتوانه ارزی

پشتوانه ارزی ایران نفت و گاز است که با اعمال تحریم ها ارزش پول ایران تقریبا هیچ است، نه صنایع پولساز داریم، نه پشتوانه طلا داریم و نه می توانیم نفت و گاز بفروشیم، پس پول ما یک کاغذپاره ای بیش نیست و بیخود نیست که بخاطر تورم خیلی زیاد در جنگ جهانی دوم مردم در آلمان پول را در بخاری ریخته و با آن خود را گرم می کردند، چون ارزش یک کیلو چوب یا زغال بیشتر از یک کیلو پول بود.

امروز ما هم به این درد گرفتار شدیم و پول ایران نیز کاغذپاره ای بیش نیست و اگر حکومت به لجبازی خود با آمریکا ادامه دهد، در زمستانی شاید ما هم بخاری ها را با اسکناس گرم کنیم.

پس با تبلیغات دروغین نمی توان ارزش پول را بالا برد و قیمت دلار را پایین کشید، چون ارزش پول با تبلیغات بالا و پایین نمی شود. ممکن است بتوان با تبلیغات چند روز تغییراتی در قیمت دلار بوجود آورد ولی بعد از چند روز دوباره همه چیز به همان حالت قبلی برمیگردد.

 در هفته های اخیر با بالا رفتن قیمت دلار حکومت توانست دلار بفروشد و بدهی های ریالی خود را پرداخت کند و اینک حکومت دوباره احتیاج به دلار دارد و مجبوراست با فریب مردم دلارهای آنها را ارزان خریده و بعد از مدتی به قیمت بالای ۲۰ هزارتومان به آنها بفروشد.

بدین جهت در روزهای گذشته رژیم با تبلیغات دروغین سعی کرده است وانمود کند که ارزش دلار پایین آمده است. حکومت اعلام کرده قیمت دلار در حدود ۱۰ هزار تومان است و دولت حاضر است دلارهای شما را به قیمت پایین بخرد ولی هیچ بانک و صرافی بشما دلار را زیر ۱۵ یا ۱۶ و حتی ۱۷هزار تومان نمی فروشد.

یعنی همانطور که قبلا گفته شده هیچ دلیل منطقی برای پایین آمدن قیمت دلار وجودد ندارد. نه اقتصاد ما شکوفا شده، نه خزانه ناگهان با طلا پرشده تا پشتوانه ارزی داشته باشیم و نه فقر و بیکاری از بین رفته. پس تبلیغات برای پایین آمدن دلار دروغ و فریبی بیش نیست و حتی اگر آنها بتوانند موقتا قیمت دلار را کمی پایین بیاورند، این تغییر موقتی بوده و هیچ تاثیری بر روی قیمت اجناسی که ما روزانه استفاده می کنیم ندارد.

این ترفند فقط برای آن است که دلارها را از دست مردم گرفته و آنها را برای سوریه و یمن تبدیل به موشک کنند و یا خرج بازسازی سوریه و یا حقوق اعضای حزب الله لبنان و یا حوثی های یمن شود.

پس از ما نخواهید که با دروغ های حکومت همراه شده و سر مردمی که کمی دلار خریده اند کلاه بگذاریم تا دلارهایشان را به قیمت پایین به بانکها و صرافی ها بفروشند چون اینکار هیچ نفعی بحال دیگر ایرانیان ندارد.

دولت اما می تواند از حسابهای بانکی میلیاردی سرداران سپاه و بیت رهبری در آنسوی مرزها میلیاردها دلارهای بغارت برده را پس گرفنه و با تزریق دلار به بازار قیمت دلار را حتی به زیر ۱۰ هزار تومان برساند.

راه حل

پس بجای همراه شدن با فریبکاری حکومت، رژیم را زیر فشار بگذاریم که اولا دست از حمایت از سوریه، لبنان و یمن بردارد تا تحریمها برداشته شوند و از طرفی سرداران سپاه و بیت رهبری صدها میلیارد دلاری را که در بانک های آفریقای جنوبی، سوییس، آلمان، روسیه و پاناما در حسابهای شخصی خود پنهان کرده اند، دوباره به خزانه دولت برگردانند که در اینصورت می توان دوباره نه تنها در قیمت دلار بلکه در قیمت اجناس، دارو، ماشین و حتی خانه روال نزولی مشاهده کرد.

پس بفکر اعتصابات واعتراضات سراسری ۱۶ مهر باشیم تا با حرکتی متحد گذر از این وضع اشفته را رقم بزنیم.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy