استقبال سناتور تام کاتن از اقدام دولت ترامپ درباره خروج از پیمان مودت و دوستی با ایران

35
استقبال سناتور تام کاتن از اقدام دولت ترامپ درباره خروج از پیمان مودت و دوستی با ایران
استقبال سناتور تام کاتن از اقدام دولت ترامپ درباره خروج از پیمان مودت و دوستی با ایران

همزمان با واکنش مقام های آمریکا به رای لاهه و اعلام خروج ایالات متحده از پیمان مودت و دوستی با ایران، سناتور تام کاتن از این اقدام دولت ترامپ استقبال کرد.

تام کاتن سناتور جمهوریخواه آریزونا در توئیتر خود نوشت این پیمان باید مدت‌ها قبل لغو می‌شد.کاتن در موضع گیری خود نوشت: جمهوری اسلامی از این عهدنامه برای توجیه دادخواست بی‌اساس خود علیه تحریم‌های آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری سوء استفاده کرده است.

وی نوشت: اگر تهران می‌خواهد قطعات و تجهیزات یدکی برای هواپیماهای مسافربری‌اش بدست بیاورد، باید به جای استفاده از پروازهای خود برای اعزام تسلیحات و نیرو به سوریه، از آنها برای جابجایی مسافران استفاده کند.»

پیمان ۶۳ ساله

واکنش آقای کاتن به تصمیم مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۱ مهر در واکنش به رای دیوان بین المللی دادگستری یا دادگاه لاهه گفت آمریکا از پیمان مودت با ایران که در سال ۱۹۵۵ میلادی میان دو کشور امضا شده بود، خارج می شود.

پیمان مودت با نام کامل «عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی بین دولت شاهنشاهی ایران و دول متحده آمریکا» در سال ۱۳۳۴ بین نمایندگان دو کشور امضا شد و همان سال به تصویب مجالس شورای ملی و سنا و بعد به امضای شاه رسید و جنبه قانونی یافت.

با اینکه بعد از انقلاب، گروگانگیری دیپلمات های آمریکا توسط جمهوری اسلامی موجب قطع رابطه دو کشور شد اما این پیمان همچنان برقرار بود. در این پیمان آمده در صورت خروج یکی از طرفین، به مدت یک سال اعتبار دارد.

آقای پمپئو روز چهارشنبه خطاب به خبرنگاران گفت آمریکا باید سالها پیش از این پیمان خارج می شد. ایران با استناد به پیمان مودت، علیه آمریکا در دادگاه لاهه شکایت کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا رای دادگاه لاهه را «شکستی» برای ایران خواند.

او گفت آمریکا در جریان اعمال تحریم‌ها، جدای از رای روز چهارشنبه دادگاه لاهه، همچنان به استثناء قائل شدن کمک های انسانی به مردم ایران ادامه می دهد اما رهبران ایران باید پول ایران را صرف مردم خود کنند و نه صرف تروریسم در سراسر جهان.

آقای پمپئو شکایت ایران در دادگاه لاهه را فاقد مبنای حقوقی عنوان کرد و گفت ایران می خواهد تصمیم آمریکا برای خروج از برجام را به چالش بکشد.

به گفته مایک پمپئو، ایران تلاش کرده است در حق حاکمیت آمریکا برای انجام اقدامات قانونی به منظور حفاظت از امنیت ملی اش مداخله کند و از دیوان دادگستری لاهه سوءاستفاده کند.

او همچنین ایران را مسئول تهدیدها علیه پرسنل آمریکا در عراق و کنسولگری آمریکا در بصره خواند و گفت اقدامات ایران در عراق، در واکنش به تحریم های آمریکا بوده است.

آقای پمپئو ایران را همچنین عامل بی ثباتی و تهدیدات در خاورمیانه توصیف کرد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy