جاوید رحمان افزایش اعدام در ایران و اعدام مجرمان نوجوان را محکوم کرد

20
جاوید رحمان افزایش اعدام در ایران و اعدام مجرمان نوجوان را محکوم کرد
جاوید رحمان افزایش اعدام در ایران و اعدام مجرمان نوجوان را محکوم کرد

 آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه ملل متحد به افزایش شمار اعدام‌ها و اعدام کودکان مجرم به ایران انتقاد کرد.

وی که سومین گزارشگر حقوق بشر در ایران است و هنوز سه ماه از بر عهده گرفتن این مسولیت میگذرد اولین گزارش خود را به سازمان ملل داده است. این گزارش حاوی انتقاد تند از وضعیت حقوق بشر در ایران است.

در روزهای ۲۵ و ۲۶ اکتبر، جاوید رحمان گزارش شفاهی خود را نیز به کمیته سوم و هفتادوسومین مجمع عمومی خواهد داد. در ماه نوامبر قطعنامه‌ای که معمولا توسط کانادا تهیه می‌شود در کمیته سوم بررسی می‌شود و قاعدتا تصویب می‌شود. این قطعنامه بر اساس گزارش جاوید رحمان و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل تهیه می‌شود. پس از تصویب آن در کمیته سوم، در میانه ماه دسامبر در مجمع عمومی سازمان ملل نیز بررسی و احتمالا تصویب خواهد شد».

جاوید رحمان در نخستین گزارش خود با اشاره به مواردی از «نقض حقوق بشر» در ایران، تاکید کرده است که قصد دارد مذاکراتی «سازنده» با مقام‌های جمهوری اسلامی ایران داشته باشد. شمار اعدام‌ها در ایران یکی از این موارد است.

جاوید رحمان، با ابراز نگرانی از اعدام مجرمان نوجوان، از مقام‌های ایران خواسته است حکم اعدام افرادی را که زیر ۱۸سالگی مرتکب جرم شده‌اند، لغو کنند. به گفته او در نیمه نخست سال جاری میلادی دست‌کم چهار مجرم نوجوان در ایران اعدام شده‌اند.

دیگر مواردی که در گزارش جاوید رحمان به طور مفصل به آنها پرداخته شده عبارتند از: حق آزادی تجمع، حق آزادی بیان، وضعیت زندان‌ها، حقوق زنان و وضعیت اقلیت‌های قومی و دینی ازجمله بهاییان، مسیحیان و دراویش گنابادی.

علاوه بر این موارد، جاوید رحمان خواستار توجه به وضعیت مدافعان حقوق بشر، وضعیت زندانیان دو تابعیتی و موضوع اعدام‌های دسته‌جمعی دهه ۶۰ شده است.

او در بخشی دیگر از این گزارش از «شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در ایران و عدم دسترسی آنان به امکانات پزشکی و درمانی» انتقاد کرده است.

جاوید رحمان تاکید کرده است که در طول مدت ماموریت خود، تاثیر تحریم‌های آمریکا بر مردم ایران و وضعیت افراد دارای معلولیت و اقلیت‌های جنسی را نیز بررسی خواهد کرد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy