حل معضل بیکاری جوانان با ماهیت غارتگر نظام ولایت فقیه در تضاد است

16
حل معضل بیکاری جوانان با ماهیت غارتگر نظام ولایت فقیه در تضاد است
حل معضل بیکاری جوانان با ماهیت غارتگر نظام ولایت فقیه در تضاد است

بیکاری، بخصوص بیکاری جوانان در ایران چون اختاپوسی میلیون‌ها را نفر را به خاک سیاه فقر نشانده است و از طرف دیگر استعداد جوانهای ایرانی را پرپر کرده است.

طبق آمار۷۵درصد بیکاری جوانان مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ایران است و هر سال یک میلیون نفر به این تعداد افزوده می‌شود.

رئیس دانشگاه تهران میگوید: ۲۰هزار نفر از این فارغ‌التحصیلان در سطح دکترا هستند.

صلاح‌الدین کامرانی دارای مدرک دکترا و فوق لیسانس رفتگری میکند.

بسیاری از فارغ‌التحصیلان سطح دکترا که شاغل هستند، بنا یا کارگر ساختمانی هستند.

حکومت غارتگران دانشگاهها را به‌صورت بی‌رویه‌ای گسترش داده است بدون این‌که زمینه‌ای برای بکارگیری استعداد فارغ‌التحصیلان آنها به‌وجود بیاورد.

آنها در ایجاد دانشگاهها چند هدف را دنبال می‌کردند اول گرفتن شهریه دانشگاه از طریق ایجاد دانشگاههایی نظیر پیام نور، آزاد اسلامی، دانشگاه خمینی، محقق اردبیلی و… که تماماً وابسته به سردمداران رژیم و نهادهای حکومتی هستند.

هدف دوم دانشگاه جایی بود که در آن می‌توانست جوانان را تحت کنترل امنیتی خود درآورد و مانع حرکت آنان شود. زیرا اگر این جوانان در دانشگاه نبودند و بیکار بودند خطر جدی برای آن داشتند.

هدف سوم این‌که تلاش کرد با این کار بحران بیکاری را به عقب بیاندازد، اگر این جوانان به دانشگاه نمی‌رفتند می‌بایست پس از مقطع دیپلم برای آنها کار ایجاد می‌‌کرد که ناتوان از تحقق این امر بود.

روزنامه دنیای اقتصاد ۲۳تیر ۹۷ می‌نویسد: «مسأله بیکارماندن دانشگاه‌رفته‌ها مسأله مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه پیآمد اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های از بیخ و بن اشتباهی است که دستگاههای ذی‌ربط در طول دهه‌های گذشته آنها را تصمیم‌گیری و اجرایی کرده‌اند که ثمره چنین نگرش و اقداماتی، ایجاد جمعیت بی‌شماری از جوانان دختر و پسر است که چند سال از عمر ارزشمند جوانی‌شان را به امید ساختن آینده بهتر از لحاظ شغلی و موقعیت اجتماعی در دانشگاهها و مؤسسات مختلف آموزشی سپری کرده‌اند و هم‌اکنون که وارد جامعه شده‌اند، اهداف و آرزوهایشان را بربادرفته و دست‌نیافتنی مشاهده می‌کنند…

جوانانی که از دانشگاهها فارغ‌التحصیل می‌شوند در یک مسیر مبهم آینده خویش قرار می‌گیرند و از فردای خود آگاهی ندارند. به انواع و اقسام سازمانها و کارخانه‌های مختلف برای یافتن شغل پامی‌گذارند اما در بیشتر مواقع با در بسته روبه‌رو می‌شوند یا ماه‌ها از رسانه‌های مختلف انتظار اخبار و اطلاعیه‌های آزمونهای استخدام دولتی را می‌کشند که شاید با داشتن شرایط بتوانند از پس چنین آزمون‌ها و مراحل دشواری برآیند».

بیکاری این قشر تحصیلکرده در ارتباط تنگاتنگ با سونامی بیکاری است که در حال گسترش است و رژیم اراده و توان حل این معضل را ندارد.

لازمه حل مشکل بیکاری به‌ویژه مشکل بیکاری فارغ‌التحصیلان، اتخاذ سیاست‌های مردمی است. باید سیاست‌های غارتگرانه رژیم عوض شود که این امر محال است.

و با ماهیت وجودی نظام ولایت فقیه در تضاد است و به مفهوم نفی این حاکمیت است، هم‌چنان که در تمام بحرانهای اجتماعی ایران، همین قاعده صدق می‌کند. بنابراین تنها و تنها راه حل برای حل معضل بیکاری همانند معضلات دیگر نفی این حکومت غارتگر است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy