اثری از زائو وو-کی، نقاش چینی-فرانسوی، فروخته‌ شد

24
اثری از زائو وو-کی، نقاش چینی-فرانسوی، فروخته‌ شد
اثری از زائو وو-کی، نقاش چینی-فرانسوی، فروخته‌ شد

اثری از زائو وو-کی، نقاش چینی-فرانسوی، روز یکشنبه در حراج‌ هنری ساتبی هنگ‌کنگ ، یکی از بزرگترین حراج‌های آثار هنری آسیا، به قیمت بی‌سابقه ۶۵میلیون دلار به‌ فروش رفت و در صدر آثار فروخته‌شده قرار گرفت.

این تابلو نقاشی رنگ روغن به طول ۱۰ متر در سه قاب ، «ژوئن-اکتبر ۱۹۸۵» نام دارد. و زائو وو-کی آن را به سفارش یو مینگ پی، مشهور به آی ام پی، معمار برجستهٔ آمریکایی چینی تبار کشیده است.

حراج پاییزی ساتبی در هنگ کنگ از ۲۸ سپتامبر آغاز شد و سوم اکتبر ۲۰۱۸ میلادی به پایان می‌رسد. در این حراج ۲۰۰ میلیون دلار آثار هنری به فروش رفت که رکورد فروش‌های پیشین را شکست.

زائو وو-کی (۲۰۱۳-۱۹۲۱ میلادی) در پکن به‌دنیا آمده بود و به خاطر ترکیب هنر خطاطی و نقاشی چینی با هنر انتزاعی غربی معروف است.

تابلو «ژوئن-اکتبر ۱۹۸۵» دوره‌ای از زندگی حرفه‌ای هنرمند را نشان می‌دهد که او سعی می‌کند تکنیک‌ها و فلسفه شرقی و غربی را در نقاشی با هم ترکیب کند.

بیشتربخوانید

حراج نقاشی منسوب به هیتلر از معشوقه فرانسوی‌اش

محققانی که درباره ذهنیات مرموز آدولف هیتلر مطالعه کرد‌ه‌اند به خوبی با علاقه مفرط وی به هنر و نقاشی آشنایی دارند. دیکتاتور آلمان نازی که آثار هنری بسیاری را جمع‌آوری کرده بود، خود نیز در دوره‌ای از زندگی نقاش حرفه‌ای بوده است.

در هفته اخیر پرتره یک زن فرانسوی که گفته می‌شود معشوقه هیتلر در زمان جنگ جهانی اول بوده و به دست خود او کشیده شده است در یک حراجی در آلمان به قیمت ۶۰ هزار یورو به فروش رفت.

خانه حراج ویدلر در جریان این حراج به تحقیقات وارنر ماسر، پژوهشگر و هیتلر شناس که با این نقاشی آشنا بود نیز اشاره کرده است.

به گفته وارنر ماسر این نقاشی رنگ روغن ۶۳ در ۴۸ سانتیمتری که در سال ۱۹۱۶ به قلم هیتلرتصویر شده است. این پژوهشگر که در سال ۲۰۰۷ درگذشت، معتقد بود که آدولف هیتلر در زمان جنگ جهانی اول در فرانسه با زنی به نام شارلوت لوبجوآ آشنا شده و این پرتره متعلق به این زن جوان است.

آقای ماسر که چندین کتاب درباره زندگی هیتلر نوشت همچنین در سال ۱۹۷۷ برای اولین بار توجه‌ها را به فردی که ادعا می‌کرد فرزند هیتلر از این رابطه بوده است، جلب کرد. این مرد فرانسوی با نام ژان ماری لوره در سال ۱۹۸۱ کتاب زندگینامه خود را با نام «اسم پدرت هیتلر بود» منتشر کرد. با این وجود اکثر مورخان ادعای ژان ماری لوره را رد می‌کنند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy