وال‌استریت: حفظ دسترسی ایران به نظام مالی جهانی اشتباه بزرگ دیپلماتیک

47
وال‌استریت: حفظ دسترسی ایران به نظام مالی جهانی اشتباه بزرگ دیپلماتیک
وال‌استریت: حفظ دسترسی ایران به نظام مالی جهانی اشتباه بزرگ دیپلماتیک

اروپائیان دنبال راه‌هایی برای حفظ دسترسی ایران به نظام مالی جهانی و دور زدن تحریم‌های مالی آمریکا هستند، بدون این‌که موفقیتی کسب کرده باشند. ماه‌های اخیر نشان داده که اینکار چه اشتباه دیپلماتیک بزرگی بوده است. شرکتهای اروپایی از ایران بیرون کشیده‌اند تا از عواقب تحریم‌های آمریکا دور بمانند…

اروپاییها بدون رسیدن به توفیقی چندان به‌دنبال راه‌هایی برای دور زدن تحریمهای مالی آمریکا هستند. آخوندها، مانند اروپاییها فکر می‌کنند می‌توانند دوره دونالد ترامپ را از سر بگذرانند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه از ایجاد یک «وسیله هدف ویژه» برای تسهیل تجارت با رژیم ایران، پس از تحریمهای ماه نوامبر آمریکا، خبر داد.

موگرینی، آلمان، فرانسه و بریتانیا برای حفظ مزایای بازرگانی مبتنی بر برجام تقلا می‌کنند و به تجارت با رژیم ایران فکر می‌کنند.

 رویدادهای ماههای اخیر نشان داده که تلاش دولتهای اروپایی برای حفظ دسترسی رژیم ایران به نظام مالی جهانی چه اشتباه دیپلماتیکی بوده است. شرکتهای اروپایی با وجود طرح های اتحادیه اروپا ایران را ترک کرده‌اند. دیپلماتهای اروپایی هر چقدر هم علیه دولت ترامپ سر و صدا به راه بیاندازند، دسترسی به بازار آمریکا و نظام مالی اهمیت بیشتری دارد.

بروکسل هنوز راه چاره‌ای برای تجارت با ایران نیافته است. پیشنهادهای مبهم برای ایجاد روابط مستقیم میان بانک مرکزی ایران و همتایان اروپایی‌اش برای استفاده از یورو تا حدی به‌دلیل نگرانی بانکهای مرکزی اروپا و وزیران دارایی اتحادیه نسبت به پولشویی ایران بی‌نتیجه مانده است.

وال استریت ژورنال در رابطه با طرح اتحادیه اروپا برای حفظ رابطه با رژیم ایران می‌نویسد:

قرار است «وسیله هدف ویژه» موجب تسهیل تهاتر شود و طی آن ایران مبادله نفت با کالاهای خارجی، شاید بدون استفاده از وجوه نقد، را به کار بگیرد. این کار ممکن است منجر به طفره رفتن از تحریمهای مالی شود، اما پیچیده‌تر از آن است که بتوان تجارت زیادی با آن انجام داد. با این وجود باز هم مایه خشم واشنگتن است.

اروپا اگر در اعمال فشار بر رژیم ایران برای بازگشایی توافق هسته‌یی با واشنگتن همآهنگ باشد، نتیجه‌ای بهتر و شاید توافقی بهتر با ایران به دست می‌آورد.

تا زمانی که ملاها تصور کنند اروپا را در کنار خود دارند، به مذاکره تن نخواهند داد.

احتمال دارد اروپاییها فکر کنند می‌توانند دوره ترامپ را از سر بگذرانند. اما مخالفت با توافق هسته‌یی ایران و جاه‌طلبیهای سلطه‌جویانه رژیم امری است که هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات با آن همراه هستند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy