از قاچاق ۳۰۰ شهروند افغان به ایران جلوگیری شد

74
از قاچاق 300 شهروند افغان به ایران جلوگیری شد
از قاچاق 300 شهروند افغان به ایران جلوگیری شد

مقام‌های امنیتی ولایت نیمروز در غرب افغانستان روز سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۸ اعلام کردند که از قاچاق ۳۰۰ شهروند افغان به ایران جلوگیری شده است. به گزارش افق افغانستان، محمد صریح، سخنگوی پولیس نیمروز گفته است، از قاچاق این افراد در جریان دو روز گذشته جلوگیری شده است.

او افزود که از این افراد خواسته شده است که دوباره به مناطق اصلی‌شان برگردند و از راه قاچاق وارد کشورهای همسایه نشوند.

سخنگوی پولیس نیمروز علاوه کرد، هشت نفر به اتهام قاچاق این افراد بازداشت شده‌اند و چهار تن دیگر آنان متواری شدند.

ولایت نیمروز در غرب افغانستان با کشور ایران مرز مشترک دارد و یکی از مشهورترین مرزها برای قاچاق انسان شمرده می‌شود.

بیشتربخوانید

مقام‌های امنیتی ولایت هرات در غرب افغانستان به تازگی مدعی شدند که دولت ایران پول‌های جعلی دلار را در بازارهای افغانستان تزریق می‌کند.براساس گزارش رادیو کلید افغانستان؛ نصیراحمد پوپل، آمر جرایم اقتصادی مدیریت جنایی پلیس ولایت هرات ادعا کرد، دولت ایران در ازای واردات دلار اصلی، به بازارهای افغانستان دلار جعلی انتقال می‎دهد.

پوپل افزود، گزارش‎هایی به دست آمده حاکی از صدور پول‎های جعلی دلار از سوی دولت ایران به افغانستان پس از بازگشت تحریم‎های امریکا علیه این کشور است. کنسولگری ایران در ولایت هرات این ادعا را رد کرده است.

آمر جرایم اقتصادی مدیریت جنایی پلیس هرات تأکید دارد که نهادهای امنیتی برای جلوگیری از ورود پول‎های جعلی دلار به بازارهای افغانستان، تدابیر ویژه به دست گرفته‌‎اند.

نصیراحمد پوپل تصریح کرد، از آغاز سال جاری خورشیدی تاکنون نزدیک به ۲۰ نفر به ظن تزریق پول‎های جعلی دلار و افغانی در بازارهای هرات توسط پلیس دستگیر شده‌اند.

قابل ذکر است که خبرگزاری رویترز بتاریخ اول ژوئیه امسال گزارش داد که روزانه دو الی سه میلیون دلار از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود.

براساس این گزارش، پس از خروج ایالات متحده امریکا از توافق هسته‌ای ایران، وضعیت مالی ایران بدتر شده است و ارزش پول این کشور در مقابل دلار (دلار) ۴۰ درصد پایین آمده است. ایران در حال حاضر برای مدیریت بازارهای مالی‌اش با کمبود قیمت خارجی مواجه است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy