روز جهانی صلح و وضعیت ویژه خاورمیانه و ایران در این روز

15
روز جهانی صلح و وضعیت ویژه خاورمیانه و ایران در این روز
روز جهانی صلح و وضعیت ویژه خاورمیانه و ایران در این روز

 ۳۰شهریور برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ خورشیدی) به‌عنوان ”روز جهانی صلح“ نامیده شد.

روز جهانی صلح در اساس و به‌طور ویژه به نبرد علیه جنگ و خشونت می‌پردازد و هدف آن دسترسی افراد جنگ‌زده و خشونت‌دیده از آسیب‌های تروریسم به کمکهای انسان‌دوستانه و برقراری صلح و آرامش همگانی می‌باشد.

صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌توان صلح را از جنبه‌های مختلف مطالعه کرد. از مسائل مربوط به جنگ، خلع‌سلاح و کنترل تسلیحات نظامی تا عدم دخالت در امور سایر کشورها، محدودیتهای مختلف و….

اما امسال روز جهانی صلح در شرایطی رسیده است که شرایط منطقه و بین‌المللی به نقطه حساس‌تر و وخیم‌تری نزدیکتر شده است.

در روز جهانی صلح مردم در خاورمیانه با خشونت‌ و جنگهای خانمان‌سوزی دست و پنجه نرم می‌کنند و بحران آوارگانی که به‌دلیل این مشکلات خانه‌ و کاشانه‌شان را رها کرده‌اند، به جدی‌ترین بحران پناهجویان پس از جنگ جهانی دوم بدل شده است.

تعداد افرادی که در نتیجه مناقشات سال‌های اخیر آواره گشته‌اند از ۶۰میلیون نفر تجاوز کرده است. در این میان، میلیون‌ها کودک و نوجوان، قربانی شده و از جمله از ادامه تحصیل بازمانده‌اند.

اما در حال حاضر اصلی‌ترین دشمن صلح در منطقه و جهان، رژیم ایران به‌عنوان پدرخوانده تروریسم است که در مسند قدرت نشسته و با نقاب دین به صدور تروریسم مشغول است.

حکومت جنگ‌طلب خامنه‌ای در ایران و مزدورانش در سایر کشورها، هدایت‌کنندگان و سربازان اصلی این جنگ هستند.

جنگ‌افروزی در سوریه و یمن، اعمال تروریستی گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران در منطقه، پولشویی و تأمین مالی تروریسم، برنامه موشکهای بالستیک که ناقض قطعنامه شورای امنیت ملل‌متحد است و گروگان گرفتن اتباع کشورهای غرب از دیگر سیاست‌های این رژیم است.

این رژیم تلاش میکند ماهیت این ستیزه‌جویی خود را قدرت و یا تدابیر دفاعی در مقابل تهدیدات خارجی قلمداد کند در حالیکه این فریبی بیش نیست. ستیزه‌جویی آخوندها ناشی از بی‌ثباتی بنیادی این رژیم در داخل ایران است. و با همین فریب ۴۰سال است که برای ثبات داخل به صدور بحران میپردازند و هر زمان که بحرانی در داخل کشور پا میگیرد با یک بحران در منطقه بحران داخلی را می پوشانند.

به همین دلیل خود خامنه ای عراق و سوریه و یمن را عمق استراتژیک رژیمش میداند ‌و به همین دلیل پای میز مذاکره با آمریکا نمی‌آید چون یکی از شروط آمریکا خروج نیروهایش از منطقه است و شرط دیگرش عدم حمایت از تروریسم و پولشویی که ریشه این حکومت بر ترور بسته شده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy