داریا بیلودید، لقب جوانترین قهرمان تاریخ جودو را از آن خود کرد

28
داریا بیلودید، لقب جوانترین قهرمان تاریخ جودو را از آن خود کرد
داریا بیلودید، لقب جوانترین قهرمان تاریخ جودو را از آن خود کرد

داریا بیلودید، جودوکار اوکراینی، با کسب مقام اول مسابقات قهرمانی جودوی جهان در باکو، لقب جوانترین قهرمان تاریخ این رشته ورزشی را از آن خود کرد.

ستاره مسابقات قهرمانی جودوی جهان در باکو داریا بیلودید، جودوکار نوجوان اوکراینی بود. او روز پنجشنبه در حالی بر فونا توناکی از ژاپن و قهرمان اسبق جهان در وزن منهای ۴۸ کیلوگرم غلبه کرد که تنها بیست روز تا ۱۸ سالگی فاصله داشت.

او نخست بر قهرمان پیشین المپیک یعنی پائولا پارِتو از آرژانتین غلبه کرد تا برای نخستین بار به فینال قهرمانی جهان برسد.

سپس در فینالی رویایی در برابر قهرمان جهان توناکی فونا از ژاپن قرار گرفت. قهرمان جهان نتوانست در برابر تکنیک فوق‌العاده داریا ایستادگی کند و او در میان حیرت همگان لقب جوانترین قهرمان جودوی جهان را از آن خود کرد.اما پارتوی آرژانتینی که از سد داریا نگذشت برای کسب مدال برنز نمایشی تماشایی ارائه کرد و کسب این مدال لحظه‌ای احساسی را میان این ورزشکار و مربی وی بوجود آورد.

ژاپنی‌ها که افتخار ابداع ورزش جودو را دارند در روز اول مسابقات و در منهای ۶۰ کیلوگرم مردان نخستین طلای خود را درو کردند. تاکاتو نائوهیسا با یک فن‌پای درخشان حریف روس را از پیش رو برداشت تا برای سومین بار قهرمان جهان شود.سرانجام هموطن دیگر قهرمان جهان، یعنی ناگایاما ریوجو با اجرای زیبای فن اوچی ماتا در کنار وی در سکوی سوم ایستاد و مدال برنز را از آن خود کرد تا ژاپن شروعی درخشان در باکو داشته باشد.

مسابقات جودوی قهرمانی جهان از پنجشنبه در باکو پایتخت آذربایجان آغاز شد. این دوره از مسابقات با حضور ۷۵۸ جودوکار از ۱۲۵ کشور جهان و به مدت هشت روز برگزار می‌شود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy