جان کری از ترس قانون لوگان در آمریکا مذاکره با ظریف را انکار کرد

164
جان کری از ترس قانون لوگان در آمریکا مذاکره با ظریف را انکار کرد
جان کری از ترس قانون لوگان در آمریکا مذاکره با ظریف را انکار کرد

در آمریکا قانونی به نام قانون لوگان (عنوان بلند این قانون: قانون مجازات جنایات مشخص) هست که در سال ۱۷۹۹ وضع شده است. این قانون شهروندان آمریکا را از مذاکرات با دولتهای خارجی منع می کند.

قانون لوگان یک قانون فدرال آمریکا می باشد که مذاکرات توسط اشخاص غیرمجاز با دولتهای خارجی که در اختلاف با دولت وقت آمریکا هستند را جرم می داند.

هدف از این قانون این است که از مذاکرات غیرمجاز که بتوانند زیراب موضع و خط دولت وقت را بزنند جلوگیری شود.

این قانون توسط پنجمین کنگره آمریکا تصویب شده است.

احتمالا به همین دلیل بوده است که «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا که به دلیل افشای چندین دور مذاکره با «محمدجواد ظریف» از سوی پرزیدنت ترامپ مورد حمله قرار گرفته، اصل قضیه مذاکره با طرف ایرانی را انکار کرد.

جان کری در یک مصاحبه رادیویی گفته بود که در ماه‌های گذشته بین سه تا چهار بار با وزیر خارجه ایران دیدار کرده است.

پس از آن «دونالد ترامپ» در توئیتر، تلویحاً کری را به محکوم شدن در دادگاه بخاطر زیر پا گذاشتن قوانین آمریکا ( قانون لوگان ) تهدید کرد.

وزیر خارجه اسبق آمریکا که تهدید ترامپ را جدی گرفته،  در مصاحبه با برنامه «در پیشگاه ملت» گفت که کارش «مذاکره» نبوده و فقط نظراتش را به ظریف منتقل کرده است.

دونالد ترامپ در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته بود که جان کری به ظریف توصیه کرده که تا زمان پایان یافتن دوره ریاست‌جمهوری ترامپ صبر کند؛ رئیس‌جمهور آمریکا گفته که این کار در حکم تضعیف دولت است و از کری پرسیده که آیا قانون ثبت فعالیت نمایندگان روابط خارجی رااجرا کرده است یا نه؟

بر اساس قانون لوگان، اگر احدی از اتباع آمریکا بدون مجوز دولت مستقر، در سیاست خارجی این کشور دخالت کند، قاضی می‌تواند وی را به پرداخت ۵ هزار دلار جریمه و یا پرداخت ۵ هزار دلار و حداکثر ۳ سال زندان محکوم کند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy