تاجزاده همه سیاستهای خمینی را باعنوان ۱۰ اشتباه، خطا اعلام کرد

197
تاجزاده همه سیاستهای خمینی را باعنوان ۱۰ اشتباه خطا اعلام کرد
تاجزاده همه سیاستهای خمینی را باعنوان ۱۰ اشتباه خطا اعلام کرد

مصطفی تاجزاده، در مرحله سرنگونی تازه به یاد خطاهای گذشته افتاده و سیاستهای خمینی را خطا اعلام کرد وی طی مصاحبه‌ای از جمله گفت:

«بزرگترین خطا و اولین خطا… به‌نظر من گنجاندن ولایت فقیه بود در قانون اساسی. من با فرض این‌که این اندیشه درسته میگم گنجاندنش در قانون اساسی غلط بود اگر کسی هست که این اندیشه را قبول نداشته باشه که به طریق اولی معتقد است که این کار، کار نادرستی بوده….. مسیر انقلاب از جمهوریت بتدریج به سمت نظامی تک نفره و تک صدا میل کرد، ما در قانون اساسی به ولایت فقیه اختیارات بسیار زیادی دادیم بدون این‌که آن رو پاسخگوش بکنیم و متأسفانه عملاً هم شد مادام العمر و اینها به تنهایی برای این‌که یک سیستم سیاسی رو ناکارآمد بکنه کافی است….مجلس شورای اسلامی اصلاً حق قانونگذاری در مورد نهادهای زیر نظر رهبری نداره و تحقیق و تفحص هم تنها به‌شرطی که رهبری موافقت کنه برای آن امکانپذیره….. احزاب اصلاً وارد این بحث نمیشن چون اگر وارد این بحث بشن غیرقانونی تلقی میشن، مطبوعات هم به‌طور طبیعی جرأت نقد رهبر رو ندارن و صدا و سیما هم که جز مجیزگویی رسالتی برای خودش قائل نیستش».

۲- «خطای دوم ما این بود که صدا و سیما رو دولتی کردیم .. و از بزرگترین مشکلاتمون بود… و امروز اگر مسأله‌ای به‌نام تلگرام در جامعه ما مطرح هستش و تبدیل شده به یک معضل و اگر امروز جامعه ما و حکومت ما به‌ویژه رنج میبره از فعالیت رادیوهای فارسی زبان دول خارجی علت و العلل اش ناکارآمدی و بی‌اعتباری رادیو تلویزیون جمهوری اسلامی است».

۳- «سومین خطای ما یک خطای بسیار بزرگی بود که کش دادن اشغال سفارت آمریکا بود در آن دوره هم‌چنانکه در همین دوره اشغال سفارتخانه‌ها برای چند ساعت امری مرسوم و متداول بوده برای این‌که صدای اعتراض مخالفان به گوش جهانیان برسه اشتباه بزرگی که در آن دوره اتفاق افتاد این بود که یک حرکت چند ساعته یا یک روزه دو روزه رو تبدیل کردن به یک حرکت مستمر ۴۴۴روزه که آثار بسیار ناگواری رو به جا گذاشت….».

۴- «خطای چهارم ما این بود که به‌دلیل این‌که مرحوم بازرگان چند ماه پیش همان قدر سازش ناپذیر بود که رهبر فقید انقلاب اینها خیلی زود با همدیگر اصطکاک پیدا کردند و هیچ‌کدام کوتاه نیامدند، نتیجه‌اش این شد که خیلی زود انقلابی که قرار بود در آن همه نیروها با هم حضور داشته باشند این فکر را رشد داد که یک جناح احساس کند که به تنهایی هم می‌تواند کشور را اداره کند و هم باید اداره کند…».

۵- عزل بنی صدر و سرکوب خونین در ۳۰خرداد سال ۶۰ و تحمیل مبارزه مسلحانه.

۶- «اشتباه بزرگ دیگر ما، اشتباه ششم ما ادامه جنگ بود بعد از فتح خرمشهر…. تداوم جنگ خیلی به ما لطمه زد، فرصتهای بزرگی را از ما گرفت یکی از چیزهایی که به ما تحمیل کرد همین مسأله بود که هر چقدر جنگ بیشتر طول کشید راه را بر تک صدایی بیشتر و حذف دگر اندیشان در عمل بیشتر فراهم کرد و این هم از جمله آثار جنگ بود که ما اگر با فتح خرمشهر مسأله را تمام کرده بودیم،…

۷- سخنی نگفت و وارد اشتباه هشتم شد

۸- اشتباه هشتم ما این بود که ما با این‌که احزاب را در قانون اساسی پذیرفتیم اما نه در قانون اساسی نه در قوانین عادی در دهه اول انقلاب امکان این کار را داشتیم هیچ نسبتی بین نظام انتخاباتی و نظام حزبی‌مان ایجاد نکردیم و در نتیجه احزابمان خیلی ضعیف ماندند هنوز هم بعد از ۴۰سال متأسفانه احزاب ضعیفی داریم در تمام گرایش‌هایی که در کشور فعال هستند، موافق و مخالف جمهوری اسلامی، به استثناء گروههایی که از تشکیلات قدرتمندی بهره‌مند هستند و آنها مال قبل از انقلاب است….

۹- «اشتباه نهم ما مسأله اعدامهای سال ۶۷ است که به هیچ‌وجه توجیه قانونی نداره،… اینها همه محاکمه شده بودند و طبق ضوابط جمهوری اسلامی احکامی برایشان صادر شده بود که مجازاتشان همان حد بود و بیشتر از آن مجاز نبود،… تعداد زیادی از اینها محاکمه شده بودند و دوران محکومیت‌شان را طی می‌کردند و به دلایل غیرقانونی و ناموجهی در سال ۶۷ اعدام شدند…. به هر حال کار خطایی بود که قابل دفاع نیست».

یادآوری میشود تاجزاده در سال ۶۷ در هنگام اعدام زندانیان خود از دست اندرکاران بوده است.

۱۰- «ما در دهه اول انقلاب تجدید نظر در قانون اساسی بود که…. ما اختیارات به مراتب بیشتری به رهبر بعدی دادیم و عملاً راه را برای غیرپاسخگو کردن آن فراهم کردیم که بعدها نتیجه‌اش را عملاً سه دهه بعدی دیدیم که از این جهت آسیبهای زیادی به‌خصوص از منظر دموکراسی و تأمین حقوق شهروندی و کارآمدی حکومت و گسترش فساد ما شاهد آن هستیم. …».

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy