ورود ناوشکن آمریکا به مدیترانه همزمان با بالا گرفتن دوباره تب جنگ در سوریه

30
ورود ناوشکن آمریکا به مدیترانه همزمان با بالا گرفتن دوباره تب جنگ در سوریه
ورود ناوشکن آمریکا به مدیترانه همزمان با بالا گرفتن دوباره تب جنگ در سوریه

ورود ناوشکن آمریکا به مدیترانه – همزمان با بالا گرفتن دوباره تب جنگ در سوریه و نزدیک شدن زمان حمله به ادلب، یک فروند ناوشکن آمریکایی وارد دریای مدیترانه شد.

ناوشکن «بالکلی دی‌دی‌جی ۸۴» آمریکا که روز چهارشنبه از طریق تنگه جبل‌الطارق وارد مدیترانه شد، مجهز به موشک‌های هدایت‌شونده است. با ورود این ناوشکن، تعداد شناورهای آمریکایی «تامهاوک» آماده حمله به سوریه در دریای مدیترانه به ۲۰۰ فروند رسید.

تهدید نیکی هیلی – از سوی دیگر آمریکا تهدید کرد که با هر گونه حمله به ادلب «برخورد» می‌کند. نیکی هیلی، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه خطاب به رژیم سوریه و متحدان اصلی‌اش یعنی روسیه و ایران و با یادآوری دو مورد مداخله نظامی آمریکا در سوریه به دلیل استفاده از سلاح شیمیایی، گفت: «ما را دوباره امتحان نکنید.»

افزایش حضور نظامی ترکیه – ترکیه به دنبال افزایش شمار پایگاه‌های نظامی خود در استان ادلب سوریه است. هدف این کشور از تصمیم جدید «جلوگیری از بروز فاجعه انسانی در نزدیکی مرز این کشور» است. ترکیه در روزهای اخیر ده‌ها فروند تانک و خودرو زرهی و نیز صدها نفر نیروی نظامی ویژه به ادلب اعزام کرده است.

مختصات مدارس و بیمارستان‌ها در ادلب – سازمان ملل مختصات جغرافیایی ۲۳۵ منطقه امن در استان ادلب سوریه را در اختیار ترکیه، روسیه، آمریکا و متحدانش قرار داد. این مناطق شامل مدارس و بیمارستان‌ها و مناطق غیرنظامی دیگری است که در جریان نبرد ادلب، بیم تلفات انسانی در آنها می‌رود و نباید مورد حمله قرار بگیرند.

سازمان ملل می‌گوید خود را برای کمک‌رسانی به حدود ۹۰۰ هزار آواره احتمالی در جریان نبرد ادلب در سوریه آماده کرده است.

ترکیه همچنان در پی رایزنی دیپلماتیک – خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز پنج‌شنبه در گفتگو با خبرگزاری آندالو گفت: «ما در تماس نزدیک با ایران و روسیه و نیز متحدان خودمان هستیم تا از بروز یک فاجعه انسانی [در ادلب] جلوگیری شود.»

این در حالی است که ترکیه همزمان در حال شدت بخشیدن به حضور نظامی خود در سوریه است و احتمالا قصد دارد از ۱۲ پایگاه خود در خاک این کشور برای تجهیز نیروهای مخالف اسد استفاده کند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy