مرگ زندانیان در زندان قرون وسطایی ارومیه در اثر عدم رسیدگی

23
مرگ زندانیان در زندان قرون وسطایی ارومیه در اثر عدم رسیدگی
مرگ زندانیان در زندان قرون وسطایی ارومیه در اثر عدم رسیدگی

مرگ زندانیان در زندان قرون وسطایی ارومیه به به دلیل عدم رسیدگی پزشکی.

سه زندانی فوت شده در زندان ارومیه عبارتند از؛ غلامرضا توبراق‌قلعه؛ سجاد جمالی‌فرد و رضا ملک‌رضایی.

روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور ماه۹۷؛ سجاد جمالی‌فرد پس از انتقال دیرهنگام به مراکز درمانی خارج از زندان جان خود را از دست داد. در هفته گذشته نیز دو زندانی دیگر به نامهای غلامرضا توبراق‌قلعه و رضا ملک‌رضایی نیز در همین زندان پس از عدم رسیدگی پزشکی جان دادند.

یادآوری میشود مرگ زندانیان در زندانهای قرون وسطایی آخوندها امری عادی است چنانچه طی یک هفته در مرداد ماه سال ۹۶ دو زندانی محبوس در بند ۲زندان میاندوآب که نیاز فوری به اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان را داشتند، به‌دلیل جلوگیری از رسیدگی پزشکی در این زندان جان باختند.
این دو زندانی که ‘رضا پور رمضان و عادل نقی‌زاده’ نام داشتند طی روزهای دوم و هفتم مردادماه ۹۶جان باختند.
بیشتر بخوانید:

مرگ زندانیان در زندانهایی که نقض وحشیانه حقوق بشر در آنها امری عادی است در موارد متعدد تکرار شده است و چون عدم رسیدگی پزشکی ابزاری برای شکنجه زندانیان است از تکرار آن جلوگیری نمیشود و رسیدگی هم به این موضوع نمیشود. چنانچه روز ۲۷ دیماه ۹۵ یک زندانی در بند ۷ زندان اوین به همین دلیل عدم رسیدگیهای پزشکی جان باخت، این زندانی که سعید نوهی نام داشت، دچار حمله قلبی گردیده و توسط سایر زندانیان سریعاً به بهداری اوین منتقل می‌شود. پزشک معالج زندان فقط یک قرص به وی می‌دهد، زندانیان به این پزشک اصرار می‌کنند که با توجه به وضعیت بحرانی این زندانی او را به بیمارستانی در خارج از زندان منتقل کنند. دژخیمان در واکنش به اعتراض این زندانیان، آنان را از بهداری اوین بیرون می‌کنند. نهایتاً ساعت ۱۲و ۳۰دقیقه ظهر دوشنبه از طریق افسر نگهبان به هم اتاقی این زندانی بیمار خبر می‌دهند که وی فوت کرده و وسایل او را جمع‌آوری کرده و تحویل افسر نگهبانی دهند.مورد دیگر ۹ تیر ۹۵ یک زندانی بیمار در زندان زاهدان به‌دلیل نبود دکتر و دارو جان باخت.

موسی میر که ۴۰سال سن داشت در بند ۵زندان زاهدان زندانی بود و به‌دلیل بیماری قلبی در روز چهارشنبه ۹تیر ۹۵جان باخت.

وی مدتها بود که از بیماری قلب رنج می‌برد، ولی دژخیمان از درمان او و انتقال به بیمارستان خودداری می‌کردند و سرانجام این زندانی به‌دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان باخت.
در همان روزها ، زندان زاهدان گفته بودند که نزدیک به یک ماه است که فاقد پزشک عمومی است و تنها پزشک عمومی این زندان به‌دلیل عدم پرداخت حقوق، از حاضر شدن در محل کار، خودداری می‌کند. همچنین بهداری زندان از هر گونه دارو تهی شده است.

از طرفی زندانیان در شرایط حاد و غیرانسانی قرار دارند و از سوء تغذیه رنج می‌بردند. همچنین زندانیان در اثر شکنجه‌های وحشیانه دچار بیماریهای مختلف هستند، نبود بهداشت لازم و ازدحام بیش از حد، بیماریهای زندانیان را تشدید کرده است… در حال حاضر بیش از ۳۰۰۰زندانی در این زندان در شرایط غیرانسانی و طاقت‌فرسا به‌سر می‌برند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy