واقعیت مرحله کنونی نه جنگ روانی بلکه فاز پایانی و سرنگونی است

109
واقعیت مرحله کنونی نه جنگ روانی بلکه فاز پایانی و سرنگونی است
واقعیت مرحله کنونی نه جنگ روانی بلکه فاز پایانی و سرنگونی است

روز سه‌شنبه ۲۰شهریور ۹۷ جهانگیری معاون روحانی گفت ما با جنگ روانی روبه‌رو هستیم.

این حرف تنها جهانگیری نیست. خامنه‌ای و روحانی هم مدتی‌ است که روی جنگ روانی انگشت می‌گذارند. روحانی چندی پیش در مصاحبه تلویزیونی گفت که مشکلات هست، اما عمده موضوع، جنگ روانی‌ است.

اینکه چرا هم به بحران معترف هستند و هم آن را ناشی از جنگ روانی می‌نامند دقیبا از بازتاب و نمودهای فاز پایانی است.

هر رژیم دیکتاتوری وقتی به مرحله پایانی عمر خود می‌رسد، سرانش به‌عنوان آخرین شگرد تلاش می‌کنند بحرانهای مرگباری را که حاصل مرحله پایانی حکومتشان را، جنگ روانی جلوه بدهند.

به پروسه چند دهه عمر این حکومت نگاه کنید:به همین رژیم نگاه کنید. رژیمی که در رابطه با مخالفانش تا قتل عام هزاران زندانی سیاسی پیش رفت. وقتی دید حتی قتل‌عام هم دیگر جواب ندارد، ناگزیر رفت سراغ نمایش اصلاح‌طلبی!

بعد از این‌که مانور اصلاحات هم با قیام ۹۶ و با شعار دیگه تمومه ماجرا سوخت،  اکنون دیگر دستش برای استمرار این قبیل شعبده‌بازی‌ها کاملاً خالی است.

روزگاری که بحرانها سر ایستادن ندارند و روزبه‌روز در حال افزایش و حادتر شدن هستند.

در چنین شرایطی رژیم یا باید پاسخ منطقی و علمی به این بحرانها بدهد که البته از ماهیت این رژیم مستبد چنین چیزی برنمی‌آید، یا این‌که از سر بی‌راه‌حلی و بن‌بست رو بیاورد به آخرین حربه. یعنی مطرح کردن این‌که این بحرانها جدی نیست و اساساً ناشی از جنگ روانی است!

شاه هم همین مسیر را رفت در مرحله پایانی ابتدا با ۱۷شهریور مردم را به رگبار بست و کشتار کرد. قیام بیشتر اوج گرفت و رادیکال‌تر شد. بعد نخست‌وزیر عوض کرد. جواب نداد و نهایتاً هم نخست‌وزیر نظامی‌اش ازهاری در مجلس گفت این تظاهراتها واقعی نیست و نوار است! یعنی همان جنگ روانی!

این در حقیقت همان پروپاگاندایی است که چند ماه پیش خامنه‌ای تأکید می‌کرد باید از آن استفاده کنیم و سیاه را سفید جلوه دهیم.

اما ورای پروپاگاندا، واقعیت روی زمین که مردم با گوشت و پوستشان لمس می‌کنند، جهش دیوانه‌وار بحرانها است.

واقعیت؛

دلار ۱۵هزار تومانی است،

گوشت ۶۰هزار تومانی است،

باتری کامیون ۳میلیون تومانی،

بیکاری ۱۵میلیونی،

آتش زدن کنسولگری رژیم در بصره،

جارو شدن رژیم در عراق و منطقه و نمایان شدن جارو شدنش از سوریه و فروریختن عمق استراتژیک نظام و بازگشت شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ و مانند این‌ها است!

سیمای دیگر بحران‌های واقعی

شمای دیگری از بحران‌های واقعی را که خامنه‌ای و روحانی تلاش می‌کنند انکار کنند:

– قیام سراسری دیماه و ادامه و استمرار آن تا همین امروز!

– شکست طرحهای تروریستی علیه دشمن اصلی و دستگیری دیپلمات نظام و مزدورانش در آلمان، بلژیک، فرانسه، آلبانی، آمریکا!

– قیام مردم عراق بر ضد دخالتهای نظام و آتش زدن کنسولگری رژیم و تمامی مقرهای احزاب وابسته به آن در بصره!

– وضعیت درهم‌شکسته اقتصادی!

– جنگ شدید جناحی و اوجگیری بحران درونی نظام!

– شکست برجام و بازگشت «شدید‌ترین تحریم‌های تاریخ»!

– جلسه پیش روی شورای امنیت درباره رژیم (در۴مهر) که رئیس‌جمهور آمریکا شخصاً ریاست آن‌را برعهده خواهد داشت!

تناقض بعدی، تحریم به‌مثابه یک بحران،‌ واقعی است!

اما بارها خود خامنه‌ای و گاهی هم روحانی صراحتاً گفته‌اند که تحریمها واقعی هستند اما راه‌حل هم داریم! چرا اینجا می‌گویند بحران واقعی است؟ این بحران چه ویژگی‌ای دارد که مشمول آن خیمه‌شب‌بازی نمی‌شود؟!

طبعا این‌که می‌گویند تحریم‌ها واقعی‌ است، خودش در تناقض با آن حرف دیگر‌شان است که می‌گویند جنگ روانی‌ است. خود این تناقض نشان می‌دهد خط، مسیر و راه‌حل مشخص و مادی برای خروج از بحران‌ها ندارند.

یک مثال: در سال ۲۰۱۵ بحران اقتصادی یونان اوج گرفت. این کشور ۳۲۳میلیارد دلار بدهی داشت. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که بدهی یونان معوق شده و نهاد تثبیت مالی اروپا (که در سال ۲۰۱۰ برای کمک به حل بحران مالی حوزه یورو بنا شد) گفت: این بحران به این مفهوم است که یونان تعهد مالی خود را انجام نداده است.

وقتی حزب «سیریزا» روی کار آمد با این‌که این بحران کمرشکن در برابرش بود، راه‌حل مشخص ارائه داد و بر همان اساس در نهایت یونان را از آن بحران خارج کرد.

رژیم ۲راه و ۲مسیر‌ (و نه راه‌حل) بیشتر ندارد

۱- یا به خواسته‌های جامعه جهانی و مشخصاً شرط‌های ۱۲ماده‌ای آمریکا تن بدهد که خروجی‌اش می‌شود همان تنزل بی‌پایان که تا نفی خود ولایت‌ فقیه هم می‌رود که این، راه را برای قیام هر چه بیشتر باز می‌کند.

۲- ادامه مسیر رویارویی با جامعه جهانی که به خفگی اقتصادی و هر چه تنگ‌تر شدن حلقه محاصره، که این هم یعنی عبور هر چه بیشتر از آستانه تحمل جامعه که باز هم به قیام منجر میشود!یعنی هر دو راه و هر دو مسیر به  یک مقصد می‌رسند، سرنگونی!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy