واردات کالاهای افغانستان به ایران کاهش یافته است

42
واردات کالاهای افغانستان به ایران کاهش یافته است
واردات کالاهای افغانستان به ایران کاهش یافته است

اتاق تجارت و صنایع افغانستان، روز دوشنبه ۱۰ سپتامبر تایید کرد که با وضع تحریم‌های امریکا بر ایران واردات کالاهای این کشور به افغانستان کاهش یافته و بیشتر بازرگانان افغان از صادر کالا به این کشور دست کشیدند.

به گزارش طلوع نیوز افغانستان، به نقل از مسؤلان اتاق تجارت و صنایع این کشور، بازرگانان افغان تلاش داشتند تا صادرات و واردات‌شان را از راه‌های ایران بیشتر کنند، اما با وضع تحریم‌های امریکا بر ایران، روند واردات و صادرات از راه ایران به افغانستان کاهش یافته است.

به گفتۀ مسؤلان اتاق تجارت و صنایع افغانستان، با وضع تحریم‌های جدید بر ایران احتمال دارد روند انتقال پول و روابط بانکی این کشور با جهان نیز قطع شوند. به همین علت بازرگانان افغان در معاملات‌شان با ایران می‌ترسند.

سید مسعود، آگاه امور اقتصادی در افغانستان در این باره گفته است: «تمامی شرکت‌هایی که از طریق ایران حرکت می‌کنند مورد پیگرد قرار می‌گیرند و شاید جریمه شوند. هیچ کشوری و هیچ شرکتی علاقمند نیست که از طریق ایران تجارت کند و در حقیقت خود را در مقابل امریکا قرار بدهند».

براساس این گزارش، در پی وضع تحریم‌ها بر ایران، اتاق تجارت و صنایع افغانستان از حکومت این کشور خواسته است که هرچه زودتر زمینه بهره‌برداری از راه لاجورد که یکی از راه‌های بازرگانی افغانستان با ترکیه و اروپا است را فراهم سازد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy