آیت الله طالقانی تا وقتی زنده بود اجازه نداد اصل ولایت فقیه تصویب شود

93
آیت الله طالقانی تا وقتی زنده بود اجازه نداد اصل ولایت فقیه تصویب شود
آیت الله طالقانی تا وقتی زنده بود اجازه نداد اصل ولایت فقیه تصویب شود

۱۹شهریور مصادف است با درگذشت آیت الله طالقانی، روحانی مبارزی که تا وقتی زنده بود اجازه نداد اصل ولایت فقیه در مجلس تصویب شود. او مدتها در مجلس روی زمین می‌نشست و میگفت: کسی که روی این صندلی های راحت نشست نمی تواند قانونی بنویسد که بدرد روی زمین نشستگان بخورد.

در این‌روز، آیت الله طالقانی، درحالی‌که هنوز چند‌ماهی از پیروزی انقلاب ضد‌سلطنتی نگذشته بود و درحالی‌که به‌شدت از بازگشت مجدد دیکتاتوری تحت لوای دین متأثر شده بود، چشم از این جهان فرو‌بست.

در مراسم تشییع او، بیش از یک‌میلیون نفر از مردم تهران شرکت داشتند و با ‌چشمانی اشک‌بار، چهره راستین انقلاب ضد‌سلطنتی را برای آخرین‌بار بدرقه کردند.

آنچه ‌آیت الله طالقانی را برجسته می‌سازد، مرزبندیهای مترقیانه او با مذهبی بود که خمینی آن را تبلیغ میکرد. در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق، که سخت مورد حمله کاشانی بود، آیت الله طالقانی در کنار مصدق قاطعانه ایستاد و علیه کاشانی خائن، که از دولت کودتا و سرلشکر زاهدی حمایت می‌کرد و آخوندهایی از قبیل خمینی نیز وی را حمایت می‌کردند، مقاومت کرد و هرگز از حمایت کوتاه نیامد! برای آشنایی بهتر با او:

مرحوم آیت الله طالقانی در باره حجاب گفتند:

حتی برای زن‌های مسلمان هم حجاب اجباری نیست چه برسد به اقلیت‌های مذهبی… هیچ اجباری هم در کار نیست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگی می‌کردند؟ مگر چادر می‌پوشیدند؟…

کی در این راهپیمایی‌ها زنان ما را مجبور کرده که با حجاب یا بی‌حجاب بیایند؟

نه در زمان پیامبر نه ائمه معصومین چیزی بنام حجاب اجباری نبوده، این حكم اجبار یك حكم من در آوردی است كه نه تنها عفاف و پاكی را در جامعه رواج نخواهد داد بلكه موجب گسترش فساد و فحشا در كل جامعه خواهد شد.

در اصل دین اكراه و اجبار نیست چه برسد به فروع آن…

می‌ترسم روزی برسد كه غارت بیت المال و فقر و فلاكت عادی شود و موضوع حساس جامعه بشود دو تار موی زن كه زیر روسری است یا بیرون آن…

روزنامه اطلاعات، ۲۰ اسفند ۱۳۵۷

دختر آیت الله طالقانی در مصاحبه ای با شرق میگوید: پدرم همیشه می‌گفت اگر در کشور نتوانستیم دموکراسی را ایجاد کنیم، در خانه توانستیم! ١٠ فرزندش، هر کدام یک تفکری داشتند.

از او پرسیدند چگونه دیکتاتور را شناسایی کنیم؟

آیت الله طالقانی پاسخ می‌دهد.

دیکتاتور دین را به استخدام می‌گیرد.

شرف و انسانیت را به استخدام خود می‌گیرد.

دروغ می‌گوید، فریب می‌دهد، خدا را شاهد می‌گیرد: که من دلسوزترین مردم در حق شما ملت هستم!

ولی روحیه‌اش لجوج‌ترین و کینه ورزترین مردم است نسبت به خلق …

تا وقتی سوارِ کار نشده وعده می‌دهد!

اما وقتی سوار شد دیگر به هیچ چیز رحم نمی‌کند!

این خاصیت یک دیکتاتور است!!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy