بازار ارز و گرانی سرسام آور محصول ولایت فقیه است که مامورانش گوش کودکان کار را میبرند

63
بازار ارز و گرانی محصول ولایت فقیه است که مامورانش گوش کودکان کار را میبرند

در بازار ارز تهران نرخ فروش دلار روز سه‌شنبه از مرز ۱۴هزار تومان گذشت که نسبت به روز گذشته بیش از ۱۰۰۰تومان افزایش قیمت داشته است. جمهوری اسلامی تلاش کرد با تعویض مهره‌ای به نام سیف با مهره دیگری به نام همتی سرپوش بر این بحران بگذارد اما تلاش بیهوده ای بود.

ایسنا نوشت: «قیمتها لحظه به لحظه رشد می‌کند و دلار از ۱۴هزار تومان و یورو از ۱۶هزار تومان عبور کرده‌ است. نرخ دلار ظرف سه روز گذشته بیش از ۳۰۰۰تومان رشد داشته است.

 قيمت دلار در سه روز گذشته روزانه هزار تومان افزايش يافت. گراني وحشتناك بيداد ميكند و بر سرمردم محروم آوار ميشود. اين محصول ولايت فقيه است كه مامورانش گوش كودكي را كه در ميان زباله ها بدنبال روزي است، ميبرند. هموطني خود را به آتش ميكشد.

قیمت دلار طی یک سال گذشته تا کنون به بیش از سه برابر خود رسیده. در سال ۹۶هر دلار با نرخی در حدود ۳۸۵۰تومان مبادله می‌شد. در ابتدای سال جاری به ۵هزار تومان رسید. در فصل بهار تا ۷هزار و ۲۰۰تومان افزایش یافت. با تک نرخه کردن قیمت دلار از سوی معاون روحانی، قیمت دلار سد شکست و از ۸و ۹هزار تومان به ۱۰و سپس به ۱۱هزار تومان رسید و از آن هم صعود کرد.

این افزایش سه برابری محصول چیست؟ و ناشی از کدام بحران است که پایانی برای آن متصور نیست.

از سوی دیگر قیمت سکه که سال پیش در همین زمان در حدود ۱میلیون و ۳۰۰هزار تومان بود از مرز ۴میلیون تومان نیز عبور کرد و به ۴میلیون و ۴۰۰هزار تومان رسید؛ یعنی رشدی برابر با ۲۰۷درصد!

رسانه‌ها با آب و تاب این عبور افسارگسیخته و بی‌دنده و ترمز قیمت ارز و سکه را اعلام می‌کنند اما هیچ‌کدام از آنها روی علت اصلی انگشت نمی‌گذارد.

بازار ثانویه ارز که بسیاری از کارشناسان آن را عامل مهم در ایجاد موج جدید تورم دانسته‌اند بازاری است که بانک مرکزی  در ۱۹تیرماه آن را ایجاد کرد.

وقتی تلاش  برای مهار قیمت دلار برابر با ۴۲۰۰تومان به نتیجه نرسید بانک مرکزی  اعلام کرد صادر کنندکان مواد پتروشیمی، مواد معدنی و فولاد که ۸۰درصد عرضه کنندگان ارز در بازار ثانویه را تشکیل می‌دهند ارز خود را در این بازار با همان قیمت دولتی یعنی ۴۲۰۰تومان می‌توانند به فروش برسانند.

سایر شرکت‌ کنندگان در این بازار که ۲۰درصد عرضه کنندگان را شامل می‌شود و عمدتاً صادر کنندگان صادرات غیرنفتی هستند می‌توانند دلارهای خود را در این بازار بر اساس قیمتی که مکانیزم عرضه و تقاضا آن را مشخص می‌کند ارائه کنند.

نحوه عرضه و تقاضای ارز در این بازار نیز از طریق یک سامانه بانک مرکزی رژیم به نام «نیما» صورت می‌گیرد.

نرخ سکه امامی هم در بازار با قیمت ۴ میلیون و ۶۳۵ هزار تومان تومان، سکه بهار آزادی ۴ میلیون و ۲۰۱ هزار تومان، نیم‌سکه ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان، ربع‌سکه یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه گرمی ۶۱۰ هزار تومان بود.

 تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy