طلا کالایی یعنی فاجعه سقوط ارزش پول ایران به قرن نوزدهم

52
طلا کالایی یعنی فاجعه سقوط ارزش پول ایران به قرن نوزدهم

سقوط ارزش پول ایران از زمانی که آمریکا از توافق هسته ای خارج شد، شتاب بیشتری گرفته است. با احیای مرحله اول تحریم های آمریکایی، نرخ دلار به ده هزار تومان رسید و هر سکه طلا، نزدیک به چهار میلیون تومان معامله شد.

«میدل ایست آی» نوشت طلا کالایی است که خرید آن در بحران های اقتصادی، امن ترین سرمایه گذاری است. اما، اکنون، با ارزش پول ایران بسیاری از مردم ایران از طلا برای پرداخت های روزمره استفاده می کنند. به ویژه پرداخت اجاره بها و از این رو، اجاره بها در برخی از مناطق تهران، دو برابر شده است.

میدل ایست ای به نقل از گزارشی از بانک مرکزی می نوسد هزینه مسکن در سال گذشته بیش از ۳۵درصد از درآمد هر خانوار بود اما در چند ماه گذشته افزایش چشمگیری یافته و دولت نتوانسته است با افزایش حقوق و یا مهار تورم با آن مقابله کند.

بسیاری از ساکنان تهران نمی توانند با افزایش اجاره بها به زندگی در این شهر ادامه دهند و مجبور به نقل مکان به شهرهای دیگر شده اند. میدل ایست ای به نقل یکی از ساکنان تهران می گوید در یکی از محله ها مالکان، دو سکه طلا برای یک آپارتمان ۹۵ متر مربعی می خواهند.

بنگاه های املاک می گویند شمار قراردادهای اجاره در تهران کاهش چشمگیری داشته است. بسیاری از کارشناسان می گویند، بحران اجاره با آغاز روند سقوط ارزش پول ایران، و هجوم مردم به صرافی ها برای خرید دلار و طلا، قابل پیش بینی بود.

میدل ایست ای به نقل از یکی از اقتصاد دانان در ایران می نویسد گرفتن طلا برای اجاره بها فاجعه بار است و می تواند به ادامه بحران بینجامد.

مبادله کالا با اسکناس در قرن نوزدهم قانونی شد ولی متاسفانه در ایران امروز ارزش پول ایران بقدری در معرض خطر سقوط لحظه‌ای قرار گرفته است که مردم ترجیح میدهند به جای اسکناس سکه طلا مبادله کنند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy