کارگزاران بی مایه و مستاصل در دادگاه لاهه جایی که مصدق ایستاده بود و ایستادند

94
دادگاه لاهه

ایران از آمریکا به دلیل تحریمها به دادگاه لاهه شکایت برده است. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه ۷شهریور ۹۷ در اظهار نظری گفته است هدف ایران از این شکایت این نبوده که لزوما ” اثبات محکومیت آمریکا را بگیریم و بعد آمریکا مجبور به حرکت شود؛ در حقیقت این کار برای نمایاندن حقانیت جمهوری اسلامی ایران به جامعه بین‌الملل است…. و در نهایت هر تصمیمی گرفته شود، از منظر حقوق بین‌الملل الزام‌آور نیست.”

او گفت که نمی‌توان کشوری مثل آمریکا را در دادگاه محکوم و مجبور به اجرای احکام کرد، اما گفت که فشارهای ناشی از این شکایت مؤثر خواهد بود.

رسیدگی به شکایت رژیم ایران از آمریکا به‌دلیل بازگرداندن تحریم‌ها بعد از خروج ایالات متحده از برجام، در لاهه در جریان است. رژیم ایران در این شکایت، تحریم‌های آمریکا را ناقض عهدنامه مودت ایران و آمریکا دانسته که بیش از ۶۰سال پیش و در دوران کودتای بعد از دکتر مصدق امضا شده است.

در همین زمینه دکتر عمار ملکی در توییتی نوشته است: به دادگاه لاهه رفتم به جلسه رسیدگی به شکایت جمهوری اسلامی از آمریکا شکایت از دولت متخاصم با استناد به پیمان مودت شکایت عدم تحریم از عامل تحریم غم انگیر بود دیدن کارگزاران بی مایه و مستاصل نظام مقدس در جایگاهی که روزی مصدق ایستاده بود و از حقوق مردم ایران دفاع میکرد.

آمریکا در واکنش به شکایت رژیم ایران علیه خروج ایالات متحده از توافق اتمی برجام و احیای تحریمها در دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه گفت، این دادگاه فاقد صلاحیت قضایی برای رسیدگی به این پرونده است.

جنیفر نوستد، مشاور حقوقی وزارت‌خارجه آمریکا دادگاه لاهه  گفت که شکایت رژیم ایران تلاشی از سوی تهران برای احیای توافق اتمی برجام است، در صورتی که جاه‌طلبیهای اتمی این رژیم برای دهه‌ها تهدیدی جدی علیه آمریکا و جامعه بین‌المللی بوده است.

نوستد افزود: «ایران تمایلش را برای ارتکاب و حمایت از اقدامات تروریستی ثابت کرده است و برای حفظ منافعش در پی سیاستهای خشونت‌بار و بی‌ثبات کننده است.»

رژیم ایران شکایت کرده است که آمریکا با احیا تحریمها، پیمان دوستی، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان دو کشور را نقض کرده است.

یک تحلیلگر بنیاد دفاع از دموکراسیها درباره این استدلال رژیم ایران گفت که هدف برانگیختن جامعه جهانی علیه آمریکا است. اما بر روی زمین ما شاهد همسویی شرکتهای اروپایی و آسیایی با آمریکا و نه رژیم ایران هستیم. تهران این مسأله را به دشواری پذیرا خواهد شد. زیرا نه دیوان بین‌المللی لاهه و نه سازمان ملل هیچ‌کدام نمی‌توانند این رژیم را از اجرای مجدد تحریمها رها کنند.

ریچارد گلدبرگ، تحلیلگر ارشد در بنیاد دفاع از دموکراسیها نیز شکایت رژیم ایران از آمریکا را تلاش تهران برای کسب مشروعیت ارزیابی کرد.

وی گفت: «این رژیم به‌دنبال دستیابی به مشروعیت است. در حالی‌که آمریکا در حال منزوی کردن این رژیم است و می‌خواهد که رژیم (ایران) نسبت به همه اقدامات نامشروع خود پاسخگو باشد. آنها حضور و اقامه دعوی در دادگاه بین‌المللی را فرصتی برای اجرای نمایش سیاسی می‌بینند که طی آن تلاش کنند خود را قربانی جلوه دهند و اقداماتشان را توجیه کنند. فکر نکنم که موفق شوند. دریافت حکم سالها به طول می‌انجامد اما در این زمان آمریکا به افشاگری جنایات داخلی و خارجی رژیم (ایران) ادامه خواهد داد. آمریکا در کنار مردم ایران که خواستار احقاق حقوقشان هستند، باقی می‌ماند.»

نماینده رژیم ایران در دادگاه لاهه گفت که بازگشت تحریمها بر زندگی مردم ایران تاثیر منفی گذاشته است.

اما جنیفر نوستد، تأکید کرد که فعالیتهای انسان‌دوستانه در ایران مشمول تحریمها نیست.

ایران و آمریکا پیشتر نیز در «دادگاه جهانی» پرونده‌هایی داشته‌اند، از جمله پرونده ناشی از حمله و اشغال سفارت آمریکا در تهران که باعث محکومیت رژیم ایران به‌دلیل حمله، اشغال و گروگانگیری ۴۴۴روزه کادر سفارتخانه آمریکا در ایران، به پرداخت غرامت سنگین به آمریکا شد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy