بن‌بست و بلاتکلیفی در دورن رژیم آن‌چنان عیان است که دیگر نمی‌شود انکار کرد

95
بن‌بست و بلاتکلیفی در دورن رژیم آن‌چنان عیان است که دیگر نمی‌شود آن را انکار کرد

 این روزها به‌طور بی‌سابقه‌ای از وجود بحران، بن‌بست و بلاتکلیفی و بی‌راه‌حلی در حکومت سخن گفته میشود، مروری بر برخی نمونه ها نتایج قابل توجهی به دست میدهد:

 دوشنبه ۴شهریور مجری سیما از ظریف پرسید: «مردم از دوگانگی رفتار ما با آمریکا خسته شده‌اند. مدام می‌خواهیم بگوییم آمریکا عددی نیست و هر وقت مشکل پیش می‌آید می‌گوییم آمریکا این کار را کرد و مردم از این دوگانگی خسته شده‌اند». ظریف خیلی ساده پاسخ داد: «بله همین طور است»!

پاسدار جعفری هم روز دوشنبه در یک سخنرانی با اشاره به شرایط بحرانی رژیم گفت همه دارند به‌دنبال راه‌حل برای شرایط «بسیار پیچیده و حساس حاکم بر کشور» می‌گردند. …شرایط برای رقم‌خوردن یک اتفاق مهم فراهم شده است که از نظر من یک امتحان الهی محسوب می‌شود… ممکن است در این میان افرادی توانایی ادامه نداشته باشند».

یکی از کارشناسان حکومتی به نام محمود سریع‌القلم می‌گوید: «بخش‌خصوصی را قبول داریم یا نداریم؟ بالاخره معلوم نیست این نظام بین‌الملل را قبول داریم یا نداریم؟ بالاخره معلوم نیست تخصص را قبول داریم یا نه؟ بالاخره می‌خواهیم با مسلمانها روابط خوبی داشته باشیم یا با غربی‌ها، یا با آسیایی‌ها یا با شمالی‌ها؟ یا با هیچ‌کدام؟ بالاخره مسیر چیست؟ بالاخره سرمایه‌داری را قبول داریم یا نه؟ چپ هستیم؟ سوسیالیست هستیم؟ از نوع چینی هستیم؟ مالزی هستیم؟ هند هستیم؟ ترکیه هستیم؟ صدها لایه و پرده تو در تو هستیم؟ چه هستیم؟».

علی تاجرنیا: «ما در بدترین شرایط در ۴۰سال گذشته هستیم». متأسفأنه به‌خاطر دشوار شدن شرایط در درون حاکمیت نهاد‌هایی به‌دنبال فرافکنی تقصیرات بر گردن دیگری هستند، خودشان هیچ تقصیری نمی‌پذیرند و سعی می‌کنند بخش‌های دیگری از حاکمیت را مقصر بدانند».

عبدالله ناصری: «امروز اگر تغییراتی در سایر ساحت‌ها به‌وجود نیاید حتی اگر تمام کابینه نیز تغییر کند، اتفاق چندان خاصی در جامعه رخ نخواهد داد… جامعه امروز می‌خواهد شاهد تحولاتی بزرگتر و بسیار جدی‌تر باشد».

با وجودی که خامنه‌ای در سخنرانی ۲۲مرداد خود گفت هیچ بن‌بستی در کشور وجود ندارد‌، همه به وجود بن‌بست در زمینه‌های مختلف اذعان می‌کنند و در حالی که خامنه‌ای گفته از دولت حمایت می‌کنم و هر کس دولت را تضعیف کند در زمین دشمن بازی می‌کند، اما مجلس، وزیران روحانی را یکی پس از دیگری استیضاح و برکنار می‌کند.

بن‌بست و بلاتکلیفی در دورن رژیم آن‌چنان عیان است که دیگر نمی‌شود آن را انکار کرد و نادیده گرفت و ناچار به اشکال مختلف ظاهر می‌شود و در حرفها و مطالب مهره ها و رسانه‌های تحت سانسور هم این واقعیت بیرون می‌زند.

خامنه‌ای در سخنرانی ۲۲مرداد خود گفت:‌ «اگر کسی اعلام بن‌بست بکند، یا جاهل است (یا خائن)» و گفت: «من نمی‌خواهم نسبت خیانت به کسی بدهم امّا حرف، خائنانه است».

 روحانی هم هر وقت حرف می‌زند وانمود می‌کند که شرایط عادی است و از تورم تک‌رقمی و از توسعه و پیشرفت دم می‌زند. اما اکنون نمی‌توانند واقعیت فلج و بی‌راه‌حلی رژیم را انکار کنند.

آنچه این مسأله را باعث شده است، تغییر یک مرحله کیفی در جامعه ایران پس از قیام دیماه و استمرار آن است و این‌که در عمل همه می‌بینند که رژیم قادر نیست به مطالبات هیچ‌یک از اقشاری که خودش هم اعتراف می‌کند مطالبات حقی دارند جواب بدهد.

قادر نیست با اژدهای هفت‌سر فساد که خودشان هم اعتراف می‌کنند، کمترین مقابله‌یی بکند چون که این اژدها در بالاترین نقطهٔ نظام لانه کرده است و قادر نیست در جهت حل معضل بین‌المللی خود بر سر برجام هیچ گام عملی بردارد.

هر دو جناح،‌  به زبان خود اعتراف می‌کنند که نتیجه و پیامد مستقیم بحران بی‌راه‌حلی بن‌بست ، تضعیف و ناتوانی بیش‌‌از‌پیش ولی‌فقیه است.

روزنامه‌ ایران طرفدار روحانی در گزارشی نوشته بود ۴تن از مدیران نظامی و کشوری دوران جنگ و سازندگی شامل حسین علایی، فرمانده پیشین نیروی دریایی سپاه، فریدون وردی‌نژاد، رئیس پیشین خبرگزاری(ایرنا)، اکبر ترکان، وزیر پیشین دفاع و مجید قاسمی، رئیس بانک مرکزی در دوران جنگ، ضمن افسوس از این‌که دیگر رفسنجانی وجود ندارد، «مشترکاً تصمیم‌گیری و قبول کردن هزینه‌های آن را گمشده امروز جمهوری اسلامی ایران دانستند».

که مشخص است منظورشان خود خامنه‌ای است. و در جای دیگری ترکان این نکته را آشکارتر بیان کرد و گفت: «خیلی از سطوح نظام مسائل را می‌بینند ولی چون تصمیم‌گیری سخت است، تصمیم‌گیری نمی‌کنند ولی اگر هاشمی بود تصمیم‌گیری می‌کرد».

از جناح خامنه‌ای علم‌الهدی می‌گوید بن‌بست به‌خاطر این است که مسئولان اجرایی و دولت دستورات خامنه‌ای را اجرا نمی‌کنند یا پاسدار جعفری فرمانده سپاه میگوید: «تفاوت پنهان دیدگاه مسئولان اجرایی کشور با دیدگاههای رهبری و غربت مدیریت جهادی و انقلابی در کشور است».

اما اینها چه بدانند و چه ندانند و خواه یا ناخواه به ضعف و ناتوانی خامنه‌ای اشاره می‌کنند و این‌که ولی‌فقیه با آن همه اختیارات بی‌حد و مرزی که دارد، نمی‌تواند خط خود را پیش ببرد و اعمال کند و این یعنی بن بست!

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy