نایب رئیس اتاق بازرگانی: به‌زودی با سونامی ورشکستگی روبه‌رو می‌شویم

34
نایب رئیس اتاق بازرگانی: به‌زودی با سونامی ورشکستگی روبه‌رو می‌شویم

 محمود اسلامیان، نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به سونامی ورشکستگی به ایسنا گفت: به‌دلیل برخی تصمیمات غیرکارشناسانه در حوزه اقتصاد از سوی دولت، به‌زودی سونامی ورشکستگی واحدهای تولیدی و بیکاری را مشاهده خواهیم کرد.

وی افزود:«شرایط اقتصادی کشور نگران‌کننده است و بخش خصوصی باید فعال‌تر از گذشته در مقابل تصمیمات ناصحیح و خلاف عقل و منطق ایستادگی کند … استان اصفهان به‌عنوان قطب صنعتی و قطب فولاد کشور با شرایط دشواری در تولید و تأمین مواد اولیه روبه‌رو است و در همین وضعیت باید محصولات خود را با ارز ٤٢٠٠تومانی در بازار بورس به‌صورت دستوری عرضه کند».

اسلامیان در مورد تصمیمات غیرکارشناسانه دولت گفت: «خشکی زاینده رود یکی از نتایج این قبیل تصمیم هاست و متأسفانه روند تصمیم‌گیری بر این محور ادامه دارد و به‌زودی سونامی ورشکستگی واحدهای تولیدی و بیکاری را مشاهده خواهیم کرد».

واحدهای تولیدی بزرگ به سختی خود را سرپا نگه داشته‌اند

اسلامیان در ادامه گفت: «واحدهای تولیدی بزرگ به سختی خود را سرپا نگه داشته‌اند. وقتی دولت به بن‌بست می‌رسد، از بخش خصوصی نظر می‌گیرد و این درست نیست که تنها زمانی که نظام تصمیم‌گیری دچار مشکل اساسی شده، به ما رجوع شود.

متأسفانه در گوش تصمیم‌گیران پنبه است و حرف بخش خصوصی شنیده نمی‌شود».

همچنین غلامحسین شافعی عضو شورای هماهنگی دولت و بخش خصوصی گفت: متأسفانه کارخانه تصمیم‌گیری دولت، ناخواسته به اثربخشی تحریم ها کمک می‌کند، این در حالیست که ترامپ برای تحریم ایران وقت می‌گذارد اما مسئولان یک شبه با یک تصمیم چرخه تولید و تجارت را با مشکل روبه‌رو می‌کنند.

پدرام سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: «ساختار برنامه‌ریزی کشور با چالش اساسی درگیر است و مسایل متعدد حل نشده‌ای روی میز مانده است.

در چنین شرایطی باید به سمت اصلاح اساسی ساختار پیش رویم، مسأله بخش خصوصی این است که از یک حدی نمی‌تواند فراتر عمل کند و نظرات و مصوبات در حد ایده و تئوری باقی می‌ماند. نبود همآهنگی بین تیم اقتصادی و رئیس جمهور باعث بروز نابسامانی در فضای اقتصادی کشور شده است».

بهرام سبحانی مدیر عامل فولاد مبارکه با انتقاد از سیاستهای اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت در چند ماهه اخیر، گفت: تفاوت قیمت هر کیلو ورق از درب کارخانه تا تالار بورس ٢٢٠٠تومان است و این قیمت‌گذاری به بهانه حمایت از مصرف کننده انجام می‌شود و برای عده‌یی رانت ایجاد کرده است.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy