نخستین جنگنده طراحی شده سپاه پاسداران کوثر همان لحظات اول سقوط و خلبان کشته شد

پیش از ظهر امروز۴شهریور۹۷یک فروند جنگنده کوثر (جنگنده F5 قدیمی آمریکایی) هنگام فرود در باند پایگاه چهارم شکاری دزفول به علت نقص فنی دچار مشکل شد و سقوط کرد.

 سرهنگ خلبان منوچهر فتاحی در سقوط اف۵ نیروی هوایی ارتش در دزفول کشته شد.

روز ۳۰ مرداد حسن روحانی در پایگاه یکم شکاری یک هواپیما به نام جنگنده کوثر را با کلمه علی برکت الله افتتاح کرد و در تبلیغات آن را ساخته صنایع نظامی سپاه پاسداران معرفی کردند!

آ در روز سه‌شنبه۳۰ مرداد ۱۳۹۷ این هواپیما از روی باند فرودگاه نتوانست تیک آف کند، و دوباره با یدک کش به آشیانه برگردانده شد!

امروز یک شنبه – چهارم شهریور ۱۳۹۷- بالاخره این هواپیمای افء ۵ را ( یا به قول خودشان ” جنگنده کوثر”!! ) پرواز دادند، و این دستگاه پرنده کهنه و از دور خارج شده به علت نقص فنی پیش از اوج گرفتن و مانور دادن سقوط کرده و با زمین برخورد کرد! خلبان این شکاری جنگنده هم در این سانحه در دَم جان سپرد.

جنگنده کوثر که مدتها توسط رسانه های جمهوری اسلامی تبلیغ و اطلاع رسانی میشد از هواپیماهای ۵۰سال پیش آمریکا نمونه برداری شده است و روز گذشته هم نتانیا هو همین را با تمسخر بیان کرد:

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل؛ جنگنده جدید ساخته شده در ایران را مورد تمسخر قرار داد.

به گزارش اسپوتنیک، کارشناسان اسرائیلی، به راحتی شباهت های زیادی را بین  جنگنده کوثر که در نمایشگاه نظامی در تهران رونمایی شد و جنگنده F-5 آمریکایی Northrop Grumman که در دهه ۵۰ میلادی در قرن گذشته تولید شده است؛ پیدا نمودند.

نماینده بنیامین نتانیاهو که در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی عربی صحب میکرد گفت: ما فورا متوجه شدیم، جنگنده را که رژیم ایران معرفی کرد و آن را” اولین جنگنده‌ای ۱۰۰در صد ایرانی نامید و گفت که قدرت تهاجمی بلندی را دارا است یک هواپیمای نظامی امریکایی بسیار قدیمی است که ۵۰ سال پیش ساخته شده بود.

او همچنان در توییتر خود نوشت که، جنگنده کوثر یک نمونه از کلاس هواپیما F-5 است، که برای دهه ها استفاده نشده است.

یادآوری میشود اولين نيروي هوايي دنيا كه اف ـ۵اي را دريافت كرد نيروي هوايي ايران بود.

در بين سال هاي دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ نيروي هوايي ايران به بزرگترين و مجهزترين نيروي هوايي منطقه (نيروي هوايي) اولين اسكادران از اين هواپيما به تعداد ۱۳ فروند را اوايل فوريه ۱۹۶۵ به خدمت گرفت.

در آن تاريخ ۱۱ فروند اف ـ۵اي و دو فروند اف ـ۵بي در پايگاه يكم شكاري در مهرآباد جايگزين اف ـ۸۴ تاندرجت شدند تا نقش تهاجمي نيروي هوايي را برعهده بگيرند.

بهرحال امروز این صنعت سپاه پاسداران جنگنده کوثر پیش از اوج گرفتن سقوط کرد.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy