به دلیل خشکسالی رد پای آثار باستانی فراوانی در بریتانیا برملا شد

31
به دلیل خشکسالی رد پای آثار باستانی فراوانی در بریتانیا برملا شد
به دلیل خشکسالی رد پای آثار باستانی فراوانی در بریتانیا برملا شد

باستان‌شناسان روز چهارشنبه گفتند به خاطر هوای گرم و خشکسالی ماه‌های اخیر که داغ‌ترین تابستان بریتانیا طی دهه‌های اخیر بوده رد پای آثار باستانی فراوانی در سراسر کشور برملا شده که برخی مربوط به دوران آهن، برخی کشتزارهای دوران حکومت روم باستان و برخی دیگر مربوط به دوران نوسنگی هستند که به هزاران سال قبل بازمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز رد پا یا نقش و نگار این آثار باستانی معمولاً در کشتزارها و چمن‌زارها خود را نشان می‌دهند و معمولاً از آسمان قابل رویت هستند. با توجه به گرمای شدید تابستان امسال سطح زمین سریعتر خشک شده و در نتیجه کشف این نقاط باستانی ساده‌تر شده‌است.

باستان‌شناسان «کمیسیون ابنیه و یادمان‌های تاریخی انگلستان» با استفاده از هوای گرم ماه‌های اخیر توانسته‌اند جستجو برای کشف این نقاط باستانی را بهتر انجام دهند و در نقاط مختلف کشور از یورکشر در شمال تا کورنوال در جنوب غربی رد پای آثار باستانی تازه‌ای را کشف کرده‌اند.

دیمین گرادی مسئول تجسس هوایی در کمیسیون یادشده گفت: «امسال صدها نقطه باستانی جدید را کشف کرده‌ایم که حدود ۶ هزار سال از تاریخ انگلستان را در برمی‌گیرد.»

او افزود: «هر نقطه باستانی جدید در نوع خودش جالب است ولی کشف این همه آثار باستانی در مناطق وسیعی از کشور بسیاری از نقاط کور دانش ما در مورد نحوه زندگی مردم، کشاورزی و نحوه مدیریت مناطق طبیعی را روشن خواهد کرد.»

باستان‌شناسان با نقشه‌برداری از این نقاط می‌کوشند اهمیت باقی‌مانده این آثار باستانی را که زیر سطح زمین هستند تشخیص دهند. برخی نقاط به دلیل اهمیت تاریخی آنها ممکن است در فهرست آثار باستانی حفاظت شده ثبت شوند و تصمیم‌گیری در مورد سایر موارد به ادارات محلی یا کشاورزان منطقه سپرده خواهد شد.

دیمین گرادی افزود: «امیدواریم با کمک کشاورزان بتوانیم از برخی از این نقاط که در فهرست ثبت نمی‌شوند، حفاظت کنیم.»

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy