مومیایی کردن مردگان در مصر از دوران فراعنه شناخته می‌شود

26
مومیایی کردن مردگان در مصر بیشتر با آثار بر جای مانده از دوران فراعنه شناخته می‌شود
مومیایی کردن مردگان در مصر بیشتر با آثار بر جای مانده از دوران فراعنه شناخته می‌شود

اگر چه مومیایی کردن مردگان در مصر بیشتر با آثار بر جای مانده از دوران فراعنه شناخته می‌شود اما مطالعه جدیدی که روز پنج‌شنبه ۱۶ آگوست ۲۰۱۸ در مجله ژورنال آو آرکیولوژیکال ساینس منتشر شد، نشان داد مصری‌ها صدها سال پیش از دوران فراعنه برای حفظ اجساد مردگان خود، اقدام به مومیایی کردن آنها می‌کردند.

در این پژوهش جدید آمده است که بررسی‌های مکرر روی یک مومیایی بسیار کهن و مربوط به دوران پیشاتاریخ که گمان می‌رفت به شکل طبیعی و تنها به دلیل دفن شدن در شن‌های خشک محفوظ مانده، نشان داد مصری‌های ۱۵۰۰ سال پیش از آنچه گمان می‌رفت، مومیایی کردن مردگان را آغاز کرده‌اند.

جینا جونز، کارشناس دانشگاه ماکواری در زمینه آثار باستانی مصری و فعالیت‌های مرتبط با دفن مردگان در مصر قدیم گفت که نتیجه این بررسی‌ها نقش مهمی در افزایش شناخت اندک ما از دوران پیش از تاریخ و همچنین تاریخچه مومیایی کردن مردگان دارد.

جونز افزود: «از طریق بررسی‌های شیمی، بررسی عینی مومیایی، تحقیقات ژنتیکی، آزمایش کربن و بررسی میکروسکوپی شبه پارچه‌های ساخته شده از کتان، ثابت شد که این جسد که متعلق به مردی ۲۰ تا ۳۰ ساله است، در مراسم ویژه‌ای ۳۶۰۰ سال پیش از میدان مسیح مومیایی شده است.»

دانشمندان دریافتند که این پارچه‌های استفاده شده با روغن نباتی، مواد صمغی داغ و اساس گیاهی معطر و شکر خیسانده شده و جسد در آنها پیچانده شده است. این ترکیب دارای مواد آنتی باکتریالی نیز بوده که مقدار آنها برابر با آن چیزی است که ۲۵۰۰ سال بعد و در اوج دوران مومیایی در مصر استفاده می‌شد. پیدا شدن این مومیایی در جنوب مصر همچنین این موضوع را ثابت می‌کند که پهنه جغرافیایی بزرگتر از آنچه فکر می‌‌شد، صورت می‌گرفت.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy